Často kladené otázky

Vše, co jste chtěli o Festovní věcech vědět a (ne)báli jste se zeptat.

Festovní věci jsou nevšední výbava, proto i vzbuzují dobré otázky. Ty nejčastější jsme sem dali pohromadě, abyste se nemuseli znovu ptát na to, co už zvídaví poutníci před vámi.

Postupně zde budou další dotazy přibývat.

Samozřejmě budeme za další zajímavé otázky rádi na adrese:

info@festovniveci.cz

Odpovědi jsme dali dvojí – jedny krátké, stručné, a pod ně další sekci, kde jsou odpovědi velmi poctivé a obsáhlé, které odráží naše myšlení a jsou spíše ve formě, jako když si povídáme s kamarádem:

Krátké odpovědi:

rozbalovač akordeonu
Proč se na Festovní věci čeká? (stručně)

Naše produkty nejsou sériová výroba – šijí se na objednávku, často s možností drobných úprav na přání. Výrobci nemají skladové zásoby, protože se zaměřují na kvalitu, ne na kvantitu. To někdy znamená delší čekání, ale i lepší produkty, které se průběžně vylepšují na základě zpětné vazby.

Oproti velkým firmám, které doprodávají zásoby i s vadami, si můžeme dovolit pružně reagovat a inovovat. Jako malá firma investujeme vše do vývoje, takže upřednostňujeme zakázkovou výrobu před skladováním. Výsledkem jsou unikátní a přizpůsobitelné produkty, které vydrží.

Proč nemáme větší skladové zásoby? (stručně)

Naše produkty nejsou většinou skladované – vyrábí se na zakázku, aby byly v nejlepší kondici, za kterou můžeme ručit. Možná jste si už někdy koupili boty, bundu či spacák a příliš rychle se něco pokazilo (odlepila podrážka, slehla izolace, nebo odlepila membrána).

Některé materiály časem ztrácejí kvalitu, a tak zajišťujeme, že dostanete vždy nejnovější verzi. Navíc jak je už v prvním bodě – nechceme doprodávat sklady původních verzí, ale mít pro vás vždy tu nejlepší, aktuální, se všemi vylepšeními.

Proč jsou Festovní věci (většinou) tak drahé? (stručně)

Používáme nejlepší dostupné materiály a většinou ruční výrobu, což zvyšuje náklady. Naše produkty jsou navrženy tak, aby vydržely desítky let, nebo alespoň násobně více, než běžné (i velmi kvalitní) produkty dané kategorie.

Skoro všechny Festovní věci lze opravit, vyměnit, a to bez ztráty funkčnosti, či vzhledu. Když srovnáte levnější výbavu, která vydrží pár let (nebo často spíše sezón), a Festovní věci, které vás provází celý život, dlouhodobě ušetříte.

Proč nabízíte jen několik málo produktů? (stručně)

Nabízíme jen to, co splňuje naše standardy – věci na celý život, nebo jeho část, pečlivě vybrané a otestované, často několik let, než je vůbec uvedeme do prodeje. Každý kus v naší nabídce je unikátní a nenahraditelný. Raději pár špičkových věcí než průměrný výběr.

Máte tak jistotu, že ať koupíte cokoliv v dané kategorii, nemusíte přemýšlet, zda existuje nějaká „vyšší“, lepší verze. Máte vždy to nejkvalitnější.

Jsou Festovní věci v něčem lepší? (stručně)

Naše věci jsou odolné, dlouho vydrží a používají ověřené materiály jako kůže, vlna či Ventile bavlna. Nabízíme to, co sami léta používáme – produkty, kterým rozumíme a víme, že nezklamou ani v nejnáročnějších podmínkách.

Zároveň nepopíráme, že jsou i moderní materiály a výbava, které mají své místo. Sami máme některé moderní kusy oblečení či výbavy.

Jsou celokožené pohorky pro mě? (stručně)

Celokožené pohorky nejsou módní přežitek pro fotky na sociální média (i když tam často vypadají krásně). Jde o maximálně funkční obuv do náročného prostředí (my i naši přátelé a zákazníci v nich jezdíme do divočiny a náročného terénu, na místa bez signálu, takže jim svěřujeme svůj život).

Zde jsme vše rychle shrnuli:

 

Jsou celokožené pohorky pro mě?

Výhody celokožených pohorek:

  • Odolnost a životnost: Při správné péči vydrží desítky let a mohou se i dědit z generace na generaci.
  • Přirozená voděodolnost: Kůže je již od výroby částečně (podle kvality výroby až velmi silně) voděodolná, při impregnaci ještě více.
  • Pohodlí na míru: Časem se vytvarují podle vašich chodidel.
  • Ekologická volba: Při zničení se rozloží, díky kvalitě však není třeba kupovat nové a ke zničení většinou nedojde.
  • Snadná opravitelnost: Podrážky lze opakovaně vyměnit a pokračovat dál bez jakéhokoliv snížení kvality (dokonce naopak!). Většinu mechanických závad (pokud se vůbec kdy objeví) lze opravit bez změny funkčnosti.
  • Tradiční výroba: Většinou pochází od malých výrobců, čímž podpoříte řemeslnou výrobu a také dostanete to nejlepší, co funguje. Tradičně činěné kůže jsou na zcela jiné úrovni (mechanickou odolností i voděodolností), než ty běžně, masově vyráběné.

Nevýhody celokožených pohorek:

  • Váha: Jsou těžší než moderní boty (600–1800 g).
  • Cena: Kvalitní kusy stojí od 5000-6000 Kč a více. My máme v nabídce rozmezí 5-10 tisíc Kč.
  • Rozcházení: Před plným pohodlím je potřeba je „rozšlápnout“.
  • Delší schnutí: Po promoknutí trvá, než vyschnou.
  • Nižší prodyšnost: Nohy se mohou více potit oproti syntetickým materiálům, ale na druhé straně je kůže přirozenější prostředí a nohy nesmrdí ani velmi propocené. Akorát kůže není tak tenoučká jako třeba některá umělina na lehoučkých tenkých pohorkách.

Pro koho nejsou? Pokud hledáte lehké, (ne vždy, ale často) levné, barevné boty z moderních materiálů, které jsou pohodlné okamžitě po nazutí a snadno se udržují, celokožené pohorky nemusí být pro vás.

Pro koho jsou? Pokud oceníte trvanlivost, kvalitu, udržitelnost, voděodolnost takříkajíc na míru a máte rádi ručně vyráběné produkty, které odměnou za péči budou sloužit dlouhé roky, pak jsou celokožené boty správnou volbou.

Je třeba rozchodit nové celokožené pohorky? (stručně)

Většinu nových celokožených pohorek je opravdu třeba rozchodit. Oproti dřívějším dobám to však není takový problém (dříve se dělaly tvrdší podrážky, často s ocelovými výztuhami).

Máme i boty, které rozchodíte doslova za den, nebo dva.

Obecně však platí, že nové pohorky berte zpočátku třeba jen doma po bytě/baráku, potom na krátké procházky, postupně na menší túry – a poslouchejte své nohy. Pokud nebolí, nebo nijak výrazně, klidně jim dejte více kilometrů. Budou rády.

Zcela zběžně se dá říct, že měkčí pohorky rozchodíte takto nenáročně (tj. nemusíte jim věnovat 100% času!) za týden až tři, tvrdší potom něco kolem měsíce až dvou, ale to jsou spíše hraniční hodnoty, záleží také na terénu, vaší váze a váze vybavení, atd.

Opravdu „bestiální“ boty v nabídce nemáme a jsou způsoby, jak rozcházení pomoci.

Více píšeme třeba zde v článku.

Musím se o celokožené pohorky nějak starat? (stručně)

Pokud se o celokožené boty budete starat, vydrží velmi dlouho a to bez jakékoliv ztráty voděodolnosti či vlastností v terénu. Naopak se dá říct, že budou časem ještě lepší, díky krémům, které proniknou hluboko do struktury kůže, změkčí ji a vyživí dokonale proti vodě a sněhu.

Pokud se o boty starat nebudete, vydrží pořád dlouho, ale je to velká škoda… s trochou občasné péče máte kamarády na celý život, nebo jeho část. Jsou to potom boty, které můžete vzít klidně do divočiny na zcela opravdové nasazení, žádné rádoby retro výlety v bezpečí a dosahu měst. Boty se vám odvděčí dlouhou službou.

Další informace:

Jak správně vybrat velikost celokožených pohorek? (stručně)

Obecně je dobré dát výběru čas, ale není to zase taková věda. Zkrátka to chce nekoupit příliš těsné boty (i když se ty celokožené časem trochu roztáhnou), a zkusit co nejvíce zkoušet v reálných podmínkách, jaké budou při túrách: 

  • Zkoušejte boty odpoledne nebo večer, kdy mohou být nohy oteklé podobně jako při celodenní túře.

  • Vybírejte velikost podle delší nohy. Kožené boty se časem stáhnou a přizpůsobí menší noze.

  • Mějte na nohou takové ponožky (nebo kombinaci více ponožek), které budete v botách nosit. Stejně tak vložky do bot, pokud máte nějaké vlastní speciální, silnější nebo naopak tenčí. 

Více potom píšeme zde v článku.

Proč používáme bavlnu, vlnu, kůži, dřevo atd., když existují moderní materiály? (stručně)

Tradiční materiály, jako je Ventile bavlna nebo full-grain kůže, mají dlouhou životnost a spolehlivost. Nejde o retro styl, ale o prověřenou funkčnost – často minimálně desítkami, nebo stovkami či tisíci let.

Moderní materiály mají své výhody, ale také limity – my vybíráme ty, které fungují leta a přitom se skvěle hodí i na náročné výpravy mimo civilizaci.

V neposlední řadě jsou tradiční materiály krásné, mají duši spolu s užitnou hodnotou. Nikdy je však nevolíme na úkor funkčnosti. Musí být použitelné na nenáročných vycházkách, stejně jako při dlouhodobém pobytu v divočině – prostě kamkoliv je budete chtít vzít.

Dlouhé odpovědi:

rozbalovač akordeonu
Proč se na většinu Festovních věcí čeká?

Festovní věci nejsou seriová výroba a mají malou, i když překvapivě rostoucí cílovou skupinu, která chce kvalitu (děkujeme, že tam patříte!).

Naši výrobci většinou sami nemají skladové zásoby a boty, či oblečení začínají šít až ve chvíli objednávky. Jsou žádaní, vytížení a mívají omezené kapacity… to jste možná sami někdy poznali, když jste čekali na boty déle, než jste měli.

Také se občas modely bot i oblečení upraví podle vaší, či naší zpětné vazby z reálného používání, či na základě výrobce, aby byly ještě lepší.
Toto si většina velkých firem, které fungují na obrat, nemůže dovolit – mají velké skladové zásoby, které mají za úkol prodat. Když se přijde na skrytou vadu, musí se i tak prodat (až na čestné výjimky)… často samozřejmě bez informace zákazníkovi, že kupuje starší, někdy defektní verzi produktu.

Určitě už jste někdy hledali něco jako „název-produktu odlepuje se podrážka“ a našli jste na diskuzích ke svému překvapení mnoho dalších lidí se stejným problémem. To není proto, že by výrobci neuměli chybu opravit, ale prostě musejí doprodat, co mají, bez ohledu na zákazníka.

Navíc i u zcela funkčních a kvalitních produktů platí, že je na nich občas co vylepšit. Přidat kapsu, změkčit podrážku, …
Je škoda si tu šanci nechat ujít jen proto, že se nakoupil velký objem, který se musí nejprve udat.

Preferujeme proto věci dělané přímo na objednávku. Kdo u nás nakupujete, také víte, že lze často něco „přimyslet“ pro objednávku. Záleží na konkrétním výrobci, ale nebývá problém maličko upravit střih, přidat kapsu atd. – to se u sériové výroby prostě nemá jak udělat (zkoušeli jsme to s některými našimi oblíbenými značkami, které výrábí sériově – většinou jsou rády za zájem, ale skoro nikdy mu nemají jak vyhovět).

Abychom to jen „necukrovali“, ano, občas bychom si přáli mít větší skladové zásoby, ale jsme zatím jen malá firma a takřka veškerý obrat dáváme do vývoje nových produktů, abychom měli kompletní nabídku, od hlavy k patě.

Na druhé straně se už i u prověřených produktů stalo, že výrobce nám zdarma jako překvapení přidal třeba šev navíc, lepší kůži, nebo něco podobného v další verzi produktu. To by se nám nestalo, kdybychom měli na dva tři roky plné sklady.

Proč nemáme větší skladové zásoby?

Tento dotaz navazuje trochu na ten předchozí. Nicméně ho ještě rozšíříme.

Výhoda je, že neplatíte za sklad a nedostanete zboží, které je leckdy v pochybných podmínkách (horké, suché prostředí, nebo naopak vlhké, hmyz, krysy, …). Tím se ani trochu nesnažíme říct, že kdo drží sklad, má automaticky tyto problémy! Vůbec.

Ale možná jste někdy koupili spacák, bundu nebo boty a zjistili, že jsou v méně než optimálním stavu. Některá výbava se prostě kazí už jen tím, že existuje (některá lepidla, membrány, polymery, izolace) – natož v nevhodném prostředí.

Je pravda, že celokožené pohorky by mohly ležet na skladech desítky let a nic se nestane, pokud budou plus mínus v suchém prostředí. Ale tady se zase vracíme k prvnímu dotazu – výroba na zakázku zajišťuje, že vždy dostanete tu nejlepší, nejnovější verzi, kterou výrobce má. Máme jako partnery jen etablované výrobce, kteří nespí na vavřínech.

Jistě, neinovují za každou cenu, ale zároveň nemhouří oči, když najdou něco, co lze vylepšit.

Proč jsou Festovní věci (většinou) tak drahé?

Festovní výbava je za materiálů, které bývají buď ty nejlepší přírodní, nebo ty nejkvalitnější umělé. Ani jedno není levné a často je problém je vůbec sehnat (na kůže na pohorky se někdy čeká i více než rok). Seriová výroba není dost dobře u takových materiálů běžná, alespoň ne v době, kdy se preferují spíše lehké, ve srovnání levné a masově snadno vyrobitelné materiály.

Nic proti nim nemáme, sami je máme na spoustě své výbavy, ale právě proto známe jejich limity a použití a na Festovní věci používáme jen to, co s námi prošlo ideálně několik desítek let (nebo alespoň několik let, pro kategorie, kde je životnost typicky několikanásobně nižší).

Festovní věci bývají drahé, ale málokdy platíte něco navíc – platíte za nejkvalitnější dostupné materiály a výrobu, často s pro nás i výrobce velmi malou marží.
Nechápeme, jak jsou někteří naši dodavatelé schopni udržet ceny, jaké mají, protože když sami šijeme boty a oblečení, nedostaneme se na jejich cenu.
Chápeme samozřejmě různé množstevní slevy, částečně strojovou výrobu na některé kusy či části výbavy atd., ale i tak si většinou držíme velmi dobrý poměr ceny a výkonu.

I my jsme však měli kdysi stejné pocity… když jsme kupovali první celokožené pohorky (třeba Mirek, tehdy za nějakých 7 tisíc Kč, což vzhledem k dnešním cenám o 13+ let později bylo vlastně hodně), tak to byl zvláštní pocit, mít na sobě jen co se týče bot něco dražšího než zbytek výbavy.

Ale jak jdou roky, a tytéž pohorky dodnes slouží, jsou po několikeré výměně podrážky, a stále fungují jako nové (respektive lépe, protože už jsou krásně rozchozené a natvarované přesně na naše nohy), stále odpuzují vodu i sníh (a po letech mazání kvalitními krémy ještě lépe než na začátku), nemůžeme než se neusmát. 🙂

Drahé byly boty, které jsme kupovali do té doby. Vydržely 2, 3 roky (někdy i jen pár sezón) a buď se rozpadly, urvala se podrážka (kterou nám nechtěli nikde opravit), nebo do nich začalo nenapravitelně téct a my je přesunuli ze zimních hor na letní vycházky.

To stejné bundy a kalhoty. Tomáš má své kalhoty od Klattermusen (model Gere) přes 10 let a vypadají jako nové. Mirkovy kalhoty jsou mladší (necelé 2 roky), ale nosí je takřka výhradně každý den a nemají ani známku použití!

Časem jsme prostě změnili pohled, jakým se na cenu díváme. Pořád je to pro nás dost peněz, ale víme, že za pár let nebudeme muset kupovat další bundu, kalhoty, které nás sice stály třetinu nebo polovinu ceny, ale už jsou na konci životnosti.

Je krásné vědět, že se na výbavu můžete spolehnout na několikatýdenním výletu v divočině bez signálu.

Většina Festovních věcí ale zůstává i pro nás drahá. Samozřejmě že na prodeji něco vyděláme (jinak bychom nemohli Festovní věci provozovat), ale paradoxně u produktů, které budí nevoli svojí cenou (třeba Festovní parka ze 100% Ventile), z jejich ceny sotva pokryjeme výrobu a materiál s tím, že vyděláme jen něco málo. Cena za vývoj – nižší stovky tisíc, které jsme probendili za propíchaný Ventile, prototypy, střihy placené renomovaným švadlenám a nespočetně hodin času – se nám už asi nevrátí.

Ale to nevadí. U některých produktů jsme prostě rádi, že je můžeme nabídnout, jak sobě (často jsme je vyrobili takříkajíc na zakázku sami sobě, a pak se rozodli je sdílet), tak dalším z Vás, kdo v nich vidí jejich krásu.

Na závěr bychom chtěli říct – příroda a výlety do ní nejsou o výbavě. Neměli byste za Festovní věci utrácet, pokud to nadměrně zatíží rozpočet. V životě je spousta krásných věcí a lidí, kteří mohou vaše peníze potřebovat víc. Ne vždy jde o život (lidé, kteří třeba pracují v divočině bez signálu, jsou jiná cílová skupina) a je důležité se ven dostat, ne čekat, až se vám shromáždí dokonalá výbava.

Právě u Festovní parky (v době publikace je cena 30 tisíc Kč) máme napsané že je na cesty kolem světa. Někdo hezky poznamenal, že to si raději koupí tu cestu kolem světa. A my souhlasíme. Festovní věci jsou náš život, milujeme kvalitní výbavu, ale o to více víme, že to o tom není.

Proč nabízíte jen několik málo produktů?

Protože chceme mít jistotu, že splňují naše kritéria a jsou nejlepší, co jsme našli. Ne vše, co používáme, bychom doporučili. Máme třeba starý benzínový vařič, který funguje skvěle, spolehlivě už leta letoucí, ale z diskuzí a od kamarádů víme, že se může pokazit v divočině, na místech, kde ho prostě neopravíme (i když se nám to zatím nikdy nestalo).

Některé produkty už nejsou koupitelné, nebo je pro nás vyrobil někdo na zakázku. A u jiných prostě sami vyznáváme to, že je za pár let vyměníme, když nejsou zátěž pro životní prostředí, nebo o nich není potřeba zase tak psát. Časem chceme mít například vlastní nádobí, ale v tuto chvíli poslouží na celý život, nebo jeho značnou část i obyčejný nerezový ešus. Nemusíme být jeden z mnoha eshopů, které je nabízí, koupíte je snadno u kamarádů a kolegů jinde.

Chceme přijít s něčím, co není zastupitelné a snadno dostupné, abyste věděli, že kdykoliv k nám zavítáte, bude čekat něco výjimečného, co nenajdete ve srovnávačích cen, výprodejích, či všude možně. A nemusí jít o nutně drahé věci, ale musí splňovat naše kritéria, abychom za ně dali ruku do ohně.

Produkty také často vyvíjíme od nuly sami. To je dvou lidech s občasnou výpomocí náročné. Máme svá normální zaměstnání, rodiny a tak na testování a vývoj nemáme 100% času. Třeba právě zmíněnou Festovní parku jsme vyvíjeli několik let, stála nižší stovky tisíc na vývoji, materiálech a střihu od několika švadlen. Víme, že je perfektní (i když vše na světě má své nedostatky), ale trvalo to dlouho.

Proto asi nikdy nebudeme mít nějaký opravdu obří výběr. Ne že bychom nemohli nakoupit do skladů průměrně, či nadprůměrně dobrou výbavu a nechat to být. Ale chceme mít jen pár produktů, které se nepřekrývají, abyste přišli na eshop a věděli, že pokud chcete tvrdé boty na ledovce, budou to jedny z nabídky, pokud hledáte měkkoučké boty, budou ty další jediné v nabídce, a pokud chcete kalhoty, budou to jedny ze dvou nabízených.

V neposlední řadě ne všechny produkty lze snadno koupit. Některé se vyrábí na zakázku, často u nespolehlivých výrobců. Když si objednáte jeden dva kusy, dodají je ještě jakž takž na čas (i tam třeba se zpožděním půl roku), ale jakmile bychom dali objednávku na 20, 30 kusů? Výrobce se odmlčí, nebude stíhat, zatímco my jsme mu poslali dopředu peníze a neustále budeme slyšet o posunutých termínech, Vy budete (právem) naštvaní na nás a my si uděláme ostudu.

Nebo jsou naopak výrobci, kteří dodávají spolehlivě, ale mají minimální odběr třeba 300 kusů – zase tolik příznivců některých kategoriích výbavy v Čechách ani není! Nehledě na to, že pokud by to byly třeba robustní bundy v ceně kolem 20ti tisíc za kus, dáme 6 milionů dopředu jen za to, že je budeme mít na skladě a možná se nikdy neprodají.

Proto ne vždy můžeme nabídnout to, co bychom chtěli. Jakmile ale něco u nás najdete, můžete si být jistí, že to stojí za to a v rozumné ceně i čase to dodáme.

Jsou Festovní věci v něčem lepší?

Záleží, co znamená lepší. Nemyslíme, že jsme lepší, prostě jen chceme nabízet výbavu, která vydrží celý život, několik životů, nebo alespoň řádově více let, než produkty typické pro danou kategorii.

Asi tedy nanejdeme kalhoty, které vydrží 30 let tvrdé služby (ledaže by byly z plechu, a ten studí), ale pokud najdeme takové, které vydrží 10+ let, zařadíme je do nabídky.

Máme rádi výbavu, u které víme, jak a proč funguje. Celokožené pohorky jsou z kůže, které rozumíme. Víme, jak se ta kůže vyrábí, jak přesně a jak dlouho se činí, co přesně v ní zapřičiňuje voděodolnost a dlouhý život, a proto víme, co kupujeme. Není to nejnovější kouzelný materiál, kde musíme vzít za slovo marketingové oddělení firmy, která jej vyrábí a potřebuje prodat.

Stejně tak třeba Ventile bavlna, vlna, či další desítkami, stovkami či tisíci let prověřené materiály. Pokud kvalitní vlna už polární výpravy v 18tém století držela relativně v suchu a poradila si i se slušnou vichřicí (je ještě v takových podmínkách vlastně slušná?), určitě to je inspirace pro nás.

Zároveň vybíráme věci, ve kterých nebudete vypadat jako ze skanzenové vesnice – nic proti nim nemáme, ale uvědomujeme si, že ve věcech budete chodit i v civilu, nebo potkávat občas lidi a nechcete budit pozornost. Chceme, aby byly funkční, ohebné, ne jen takové, ve kterých se musí stát na místě, jinak se zapotíte (jakkoliv i takové věci se nám líbí).

Chceme, aby naše věci měly rozumný poměr použitelnosti v náročných podmínkách a dlouhý život před sebou… abyste prostě přišli k nám a věděli, že ať koupíte cokoliv, nebudete to už muset dalších několik let vůbec řešit.

Jsou celokožené pohorky pro mě?

Celokožené pohorky nejsou módní přežitek pro fotky na sociální média (i když tam často vypadají krásně). Jde o maximálně funkční obuv do náročného prostředí (my i naši přátelé a zákazníci v nich jezdíme do divočiny a náročného terénu, na místa bez signálu, takže jim svěřujeme svůj život).

 

Jsou celokožené pohorky pro mě?

Výhody celokožených pohorek:

  • Odolnost a životnost: Při správné péči vydrží desítky let a mohou se i dědit z generace na generaci.
    • Případně je můžete po letech stále za slušné peníze prodat. Máme zákazníky, kteří mají třeba desatery celokožené pohorky, a časem chtějí vyzkoušet, jak se chodí v dalších legendárních pohorkách tohoto typu, tak je prostě prodají a zkusí jiné. U takto kvalitních bot prodej neznamená že dostanete něco horšího. Ano, pohorky mohou být natvarované na cizí chodidla, ale časem se přetvarují na vaše. Sami máme některé krásné kousky z druhé ruky, a i po 10+ letech stále fungují jako nové (a to jsme je kupovali už několik let staré!).
  • Přirozená voděodolnost: Kůže je již od výroby částečně (podle kvality výroby až velmi silně) voděodolná, při impregnaci ještě více.
    • Čím déle se o boty budete starat kvalitními krémy, tím větší voděodolnost časem získají. Žádné boty na světě nejsou 100% vodotěsné (leda gumáky, nebo zavoskované boty, které se voskem vysuší a časem rozpadnou)… ale kvalitní celokožené pohorky mohou být velmi voděodolné. My i naši zákazníci v nich jezdíme do náročného prostředí, močálů, potoků, sněhu, jarních a podzimních hor (tající sníh), zimních hor… a ještě jsme se nemuseli vrátit domů z důvodu zcela promočených zmrzlých bot.
    • Samozřejmě se to může časem stát a potom většinou pomalu schnou (podstatně pomaleji, než moderní syntetické boty), ale při správné péči vydrží velmi dlouho (třeba Mirkovi jeho celokožené pohorky Limmer Lightweight ve vlhkém Laponsku provlhly až pátý den, kdy si do nich nabral v močále vodu vrchem). 
  • Pohodlí na míru: Časem se vytvarují podle vašich chodidel.
    • Tohle se musí zažít. Už jsme zažili těsné pohorky, které se roztáhly (pokud nevyberete vyloženě velmi malé, a i tak samozřejmě doporučujeme zvolit velikost správně), ale i o číslo a půl větší pohorky, které se stáhly na chodidlo, kde majitel zprvu musel nosit dvoje ponožky navíc, aby neplandaly.
    • Pohodlí, kdy je noha uložená v kůži (většinou luxusní hebké teletině) je nepopsatelné. Kůže i nohy voní i v parném upoceném létě a puchýře se netvoří vůbec, nebo jen velmi velmi neochotně.
  • Ekologická volba: Při zničení se rozloží, díky kvalitě však není třeba kupovat nové a ke zničení většinou nedojde.
    • Navíc pokud si po letech budete chtít vyzkoušet nové boty, celokožené pohorky většinou můžete slušně prodat (drží si svoji hodnotu) a budou dál dělat radost někomu dalšímu.
  • Snadná opravitelnost: Podrážky lze opakovaně vyměnit a pokračovat dál bez jakéhokoliv snížení kvality (dokonce naopak!). Většinu mechanických závad (pokud se vůbec kdy objeví) lze opravit bez změny funkčnosti.
    • Setkali jsme se s názorem, že pro pohorky nemůže být dobré měnit podrážky, že v nich jsou vrstvy, které se sešlapou a zůstanou už „špatné“ i po výměně. Toto je přežitek z průmyslově vyráběných moderních pohorek, které opravdu často mají podrážky z mnoha různých směsí a materiálů, které se časem slehávají a někdy i rozpadnou (dokonce i když jen leží ve skladu či botníku nepoužívané). Celokožené pohorky žádné takové vrstvy nemají a po výměně podrážky pokračují dál jako nové (dokonce lepší, protože už jsou natvarované na vaše chodidla a rozšlápnuté do pohodlí).  
  • Tradiční výroba: Většinou pochází od malých výrobců, čímž podpoříte řemeslnou výrobu a také dostanete to nejlepší, co funguje. Tradičně činěné kůže jsou na zcela jiné úrovni (mechanickou odolností i voděodolností), než ty běžně, masově vyráběné.
    • Nejde o nějakou nálepku „tradice“, nemusíte se dívat na věc tak, že někoho zachraňujete atd. – stačí si představit, že vaše peníze jdou přímo těm, kteří umí stále dokonale své řemeslo, které kvalitou zcela převyšuje plně automatizovanou strojovou výrobu. Spoustu celokožených pohorek dokonce ani nejde na stroji vyrobit, mají různé stehy a konstrukce, které nelze automatizovat. Není to samoúčelnost, ale opravdu kvalitnější, často velmi důmyslná konstrukce, díky které mají větší odolnost mechanickou, i proti počasí.

Nevýhody celokožených pohorek:

  • Váha: Jsou těžší než moderní boty (600–1800 g).
    • Sami jsme tomu nevěřili, ale nohy si časem na váhu zvyknou. Možná u 1,5kg a vyšší hmotnosti to bude o poznání těžší, ale boty, které máme (500-1350g/kus) dnes už opravdu nevnímáme rozdíl (snad jen v keckách je nám o kus volněji). A to třeba Mirek není žádná vazba, má 72 kg a mírně atletickou postavu a jedny z jeho nej bot jsou staré Meindly (1350g/kus).
  • Cena: Kvalitní kusy stojí od 5000-6000 Kč a více. My máme v nabídce rozmezí 5-10 tisíc Kč.
    • Při jednoduché matematice snadno zjistíme, že celokožené pohorky jsou drahé jen při nákupu. Když se podíváme zpět, tak pohorky, které máme 12, 13, 15 let, stále drží, kdežto moderní boty, které jsme si mezitím koupili, jsou již několikrát „mrtvé“.
    • Navíc spousta dnešních moderních pohorek má také ceny s přehledem nad 6+ tisíc Kč, a vydrží několik málo let, někdy jen sezón.
  • Rozcházení: Před plným pohodlím je potřeba je „rozšlápnout“.
    • Není to ale tak strašné. Dříve se dělaly tvrdší podrážky a opravdu leckdy pohorky vyžadovaly třeba 800+ km než začly být vůbec snesitelné. Boty z naší nabídky jsou většinou velmi rychle (pár dní, nebo nižší jednotky týdnů sporadických procházek maximálně) rozchozené.
    • Jakmile je rozchodíte, pravděpodobně zjistíte, že jste nic pohodlnějšího na nohách neměli.
  • Delší schnutí: Po promoknutí trvá, než vyschnou.
    • To je bohužel pravda. Na druhé straně vám jen tak nenavlhnou zevnitř – kdo měl kdy membránové boty, ví, že časem membrána začne pouštět ven méně a méně potu a ten se sráží uvnitř. To celokožené pohorky bez membrány nedělají, a také si narozdíl od ní drží svoji voděodolnost stále, dokonce větší, jak je postupně mažete kvalitními krémy.
  • Nižší prodyšnost: Nohy se mohou více potit oproti syntetickým materiálům, ale na druhé straně je kůže přirozenější prostředí a nohy nesmrdí ani velmi propocené. Akorát kůže není tak tenoučká jako třeba některá umělina na lehoučkých tenkých pohorkách.
    • Lehké pohorky však často mívají membrány, které se časem zalepí potem, začnou zavánět a také nepouští už tak ochotně pot ven. Dokud funguje membrána, jsou skvělé a fungují na 100%. Bohužel po jejím odchodu často jinak dobré boty neplní už ani základní funkci a je třeba je vyměnit (pokud nechcete mít zvenčí mokré a zevnitř zpocené nohy). Celokožené pohorky mají dobrou prodyšnost a i v parném létě díky vnitřní kůži nohy ani boty nesmrdí. Pro některé zákazníky je toto hlavní důvod proč si pořizují celokožené pohorky.

Pro koho nejsou? Pokud hledáte lehké, (ne vždy, ale často) levné, barevné boty z moderních materiálů, které jsou pohodlné okamžitě po nazutí a snadno se udržují, celokožené pohorky nemusí být pro vás.

Pro koho jsou? Pokud oceníte trvanlivost, kvalitu, udržitelnost, voděodolnost takříkajíc na míru a máte rádi ručně vyráběné produkty, které odměnou za péči budou sloužit dlouhé roky, pak jsou celokožené boty správnou volbou.

 

Ještě více jsme napsali v článku.

Celokožené pohorky – koupit, nekoupit?

 

Je třeba rozchodit nové celokožené pohorky?

Proč je rozcházení důležité?
Rozcházení kožených bot zajišťuje jejich pohodlí, přizpůsobení tvaru chodidla a prodlužuje jejich životnost. Je to proces, který vyžaduje trpělivost a péči.


Jak postupovat při rozcházení kožených bot?

  1. Začněte doma: Nejprve noste nové boty v interiéru, abyste zjistili, zda vám velikost sedí, a předešli znečištění při případné výměně.
  2. Postupně venku: Po ověření velikosti noste boty na krátké procházky (2–5 km), než se pustíte do delších túr.
  3. Vyhýbejte se vodě: Během prvních fází nedopusťte, aby boty promokly, kůže by se mohla deformovat.
  4. Střídání: Používejte střídavě jiné boty, aby se nové mohly přirozeně tvarovat a odpočívat.

Tipy na péči při rozcházení bot:

  • Impregnace: Nejprve chodit, než se výrobní impregnace opotřebuje, poté použít kvalitní krém na boty.
  • Postupné ošetřování: Svršek ošetřujte tenkou vrstvou krému. Zvláštní pozornost věnujte švům, aby byly chráněny proti vlhkosti.
  • Pravidelnost: Čistěte a ošetřujte boty po každém použití – kartáčem, vlhkým hadříkem a krémem.

Jak zvládnout nepohodlí při rozcházení?

  • Používejte kvalitní vložky a ponožky (kombinace tenké a hrubé pro suchost, pohodlí a omezení tření).
  • Mějte s sebou náhradní boty a ponožky, abyste předešli otlakům a puchýřům.
  • V případě potřeby přerušte chůzi a nechte boty odpočinout.

Dlouhodobá péče o kožené boty:

  • Pravidelné čištění: Po každém použití odstraňte nečistoty, vysušte přirozeně na vzduchu, vyhněte se přímému zdroji tepla.
  • Roční údržba: Po roce důkladně vyčistěte terpentýnem, omyjte mýdlem na kůži, ošetřete kondicionérem a krémem.

Jaké přípravky používat?

  • Krém na kožené boty: Vyživuje a chrání kůži (např. z přírodních tuků a vosků).
  • Kondicionér: Obnovuje hloubkovou pružnost a výživu vysušené kůže.
  • Sprej do bot: Odstraňuje bakterie a plísně, zjemňuje kůži a osvěžuje vnitřek boty.

Rozcházení kožených bot je investice času, která se vrátí v podobě pohodlí a spolehlivosti na dlouhé roky. S pečlivou údržbou vám boty vydrží celý život!

 

Více do detailu pak píšeme i zde v článku.

Musím se o celokožené pohorky nějak starat?

Proč je péče o kožené boty důležitá?
Kůže je přírodní materiál, který potřebuje pravidelnou péči, aby si zachovala pružnost, odolnost a prodyšnost. Správné ošetření zvyšuje životnost bot, udržuje je voděodolné a zajišťuje pohodlí při nošení.


Jaký je základní přístup k péči o kožené boty?

  1. Začněte jednoduše:
    Použijte kondicionér bez vosku. Pokud boty neprotékají, není třeba měnit postup.

  2. Pokud boty začnou protékat:

    • Zkuste kondicionér s impregnací.
    • Pokud nepomůže, použijte impregnaci s voskem.
  3. U kvalitních bot:
    Ošetřujte pouze kondicionérem bez vosku, který vyživuje kůži, zachovává její pružnost a prodyšnost.


Jaký vliv má včelí vosk na boty?

  • Výhody: Vosk poskytuje vynikající voděodolnost.
  • Nevýhody: Ucpává póry kůže, snižuje její prodyšnost a vysušuje vlákna, což může vést k praskání a snížení životnosti kůže.

Kdy použít vosk?
Vosk používejte, pokud je nutná maximální voděodolnost, např. pro túry v extrémně mokrých podmínkách. Doporučuje se aplikace zastudena (jen na povrch) nebo zatepla (pro hloubkovou impregnaci), která však může zkrátit životnost kůže.


Jaký je rozdíl mezi péčí s voskem a bez vosku?

  • S voskem: Lepší voděodolnost, ale snížená prodyšnost a životnost.
  • Bez vosku: Kůže zůstává pružná, prodyšná a déle vydrží, ale voděodolnost je nižší.

Jak často boty ošetřovat?

  • Nové boty: Mazejte 2–3x týdně, dokud se kůže rozchodí.
  • Používané boty: Ošetřujte 1–2x měsíčně nebo po každém intenzivním použití.
  • Dlouhodobě skladované boty: Zkontrolujte kůži a případně obnovte kondici pomocí kondicionéru.

Jak postupovat při péči?

  1. Čištění:

    • Umyjte boty jemným čisticím prostředkem a vodou.
    • Nechte je pomalu vyschnout v dobře větraném prostoru.
  2. Nanesení kondicionéru nebo vosku:

    • Aplikujte tenkou vrstvu kondicionéru (nebo vosku) na suchou kůži.
    • Zbytky otřete a nechte boty odpočinout, aby se přípravek rovnoměrně vstřebal.
  3. Impregnace:

    • Pokud je třeba, naneste impregnaci s voskem. U kvalitních bot preferujte impregnaci bez vosku.

Co doporučují špičkoví výrobci?

  • Limmer: Kondicionér bez vosku pro dlouhou životnost a prodyšnost.
  • Meindl: Krém s voskem pro voděodolnost.
  • Lundhags: Kombinaci vosku, pryskyřice a kondicionéru.

Shrnutí doporučení:

  • Pro kvalitní kožené pohorky: Používejte kondicionér bez vosku, který udrží kůži pružnou a odolnou.
  • Pro městskou obuv: Kondicionér bez impregnace je ideální.
  • Pro maximální voděodolnost: Aplikujte impregnaci s voskem, ale počítejte s kratší životností kůže.

S pravidelnou a správnou péčí vám kvalitní kožené boty mohou sloužit desítky let.

 

Další informace:

Jak správně vybrat velikost celokožených pohorek?

Proč je správná velikost důležitá?
Správná velikost bot je klíčem k pohodlí, prevenci zranění a maximální životnosti obuvi. Celokožené pohorky se sice časem přizpůsobí noze, ale výběr špatné velikosti může vést k nepohodlí a zbytečným problémům.


Co zohlednit při výběru velikosti?

  1. Oteklé nohy:
    Zkoušejte boty odpoledne nebo večer, kdy mohou být nohy oteklé podobně jako při celodenní túře.

  2. Tvar chodidla:
    Berte v potaz jedinečný tvar chodidla – širokou přední část, vysokou klenbu nebo další specifické potřeby.

  3. Různě velká chodidla:
    Vybírejte velikost podle delší nohy. Kožené boty se časem stáhnou a přizpůsobí menší noze.

  4. Vložky do bot:
    Pokud používáte vlastní ortopedické nebo speciální vložky, vyzkoušejte boty s nimi, protože mohou měnit objem v botě.

  5. Tloušťka ponožek:
    Vyzkoušejte boty s ponožkami, které plánujete nosit. Nejčastěji jde o kombinaci tenké a středně silné ponožky.

  6. Pohyb prstů:
    Prsty by měly mít v botě dostatek prostoru pro pohyb. Při chůzi z kopce by se neměly bolestivě dotýkat přední části boty.

  7. Pohyb paty:
    Malý pohyb paty je v pořádku, ale příliš volná pata může způsobit puchýře. Šněrování a další úpravy mohou tento problém zmírnit.


Jak postupovat při výběru bot?

  • Měření doma:
    Měřte nohu na papíře s ponožkami, které plánujete nosit. Délku chodidla změřte od paty po nejdelší prst. Přidejte 1–1,5 cm pro správnou velikost.

  • Zkoušení na prodejně:
    Vložte nohu do boty a posuňte prsty dopředu. Mezi patou a zadní částí boty by měl být prostor na jeden prst (1–1,5 cm).

  • Šněrování:
    Tkaničky utahujte přes křížové šněrování napříč botou, ne nahoru. Špatné šněrování může způsobit nepohodlí nebo klouzání nohy.


Co dělat, pokud pata klouže?

  1. Znovu posuňte patu co nejdále dozadu.
  2. Dotáhněte šněrování pevněji.
  3. Zkuste silnější ponožky nebo vložky.

Proč se nebát objednání přes internet?

  • Pošlete nám obkreslené chodidlo a přidejte informace o ponožkách, vložkách a tvaru chodidla. Doporučíme ideální velikost.
  • Pokud boty nesednou, snadno je vyměníme nebo vám pomůžeme najít kupce na našem bazaru.

Pamatujte: Dobře padnoucí celokožené pohorky vám budou sloužit desítky let a stojí za pečlivý výběr!

 

Více informací v detailu je i zde v článku.

Proč používáme bavlnu, vlnu, kůži, dřevo atd., když existují moderní materiály?

Toto navazuje na předchozí otázku a opět si povíme trochu víc.

Je pravda, že dnes je k dispozici spousta materiálů, které jsou levné, funkční, krásné a někdy i velmi odolné. Festovní věci ovšem nejsou nějaká zpátečnická cesta životem. Neprodáváme retro styl, prodáváme věci, které jsou dle nás osobně nejodolnější a zároveň plně ochrání své uživatele.

Třeba Bavlna Ventile má v názvu „bavlna“, ale šijí se z ní polární obleky, které vydrží tamní vichry na stejné úrovni, jako nejlepší laminoané membrány. Zároveň velmi dobře odpuzuje sníh a vodu, protože se zatáhne a nepustí je dál. Z dvojité bavlny mají potom oblečení často lovci v nejchladnějších a nejvlhčích částech světa, jako hory ve Skotsku, divočina v Kanadě, stepi a tajga v Rusku, polární předoblasti…

Nejde tedy o nějakou módní vlnu, zpátečnictví za každou cenu. Oproti membránám tato bavlna drží svoji nepromokavost po celou dobu života, dokud se neroztrhá (a jsou lidé, co ji používají 20+ let). Není tam žádná chemická membrána, která se může delaminovat, ucpat potem, špínou, a tato bavlna je mechanicky odolná, dírky se zatáhnou (díry v membráně naopak pouští vodu), nevadí jí jiskry z ohně a další.

Není určitě 100% lepší. Není tak nepromokavá jako nejlepší membrány, ale oproti nim je opravdu prodyšná tak jako umí být jen bavlna. Pro nás odráží právě naší filozofii – chceme vědět, proč a jak věci fungují, ne tam mít něco neznámého, co se může svévolně pokazit (jako třeba v moderních telefonech či počítačích), ale naopak, krásně analogová technologie, která je prověřena časem.

Třeba právě bavlna Ventile není nic nového – sice Ventile jako takový existuje teprve od 20. století, ale podobně tkané bavlny byly používané již v Egyptě, Austrálii, Rusku a na mnoha místech na světě, kde špatné počasí může ohrozit život.

Ze stejných důvodů potom upřednostňujeme vlnu namísto softshellu, vysoce kvalitní činěnou full grain kůži namísto levné štípenky či umělých materiálů bot, vyměnitelné šité podrážky namísto lepených podrážek na pár sezon života maximálně…

A potom jsou tu věci, které jsou prostě krásné, jako třeba dřevo a z něj kuksy, tedy „hrníčky“ z Laponska. I my uznáváme, že plecháček (nerezový, či titanový) má prakticky neomezenou životnost (kuksa by při hodně velké snaze a zanedbání mohla možná zplesnivět, nebo shořet), lze ho dát do ohně, na vařič… ale kuksy jsou krásné, ty kvalitní jsou velmi lehké a prostě se nám z nich lépe pije, zvláště pak ve studenější části roku.

Líbí se nám, když můžeme chodit na místa, která milujeme, ve věcech, které jsou krásné, neokoukají se, a rok za rokem se na ně díváme s větším potěšením… ale nikdy toto neděláme na kompromis v kvalitě, životnosti a především použitelnosti. Nenajdete u nás „retro“ výbavu, kterou byste si nikdy ve skutečnosti nevzali nikam, kde na tom opravdu záleží (velký výlet, divočina, práce v přírodě, expedice, …). Všechna výbava musí splňovat nasazení i v těch nejpřísnějších podmínkách – žádné líbivé věci, které vezmete jen na výlet do lesa za barák, kde se nic nemůže stát. I tam budou krásné – ale co u nás pořídíte, můžete vzít kamkoliv, kde chcete být.

Festovní věci
0
    0
    Váš Festovní košík
    Váš košík je prázdnýZpět do obchodu