Československé pohorky 1983 – Botana Skuteč
Zdravím přátelé.
Dostaly se mi do rukou tyto Československé legendy. Vedle Slovenských Popradek, se šily i tyto pohorky. Patřily k tomu nejlepšímu, co si mohl člověk u nás v Československu koupit. Cena bot byla 550 Kčs. V té době stál litr benzínu 7,50 Kč.
Někteří tyto boty používají dodnes. Řada lidí si pamatují, že jeho rodiče tyto boty nosily. Já osobně, jsem v této době, ani netušil, že se tyto skvělé boty šijí. Jen jsem slyšel, že horská služba v Tatrách používá Popradky. Tajně jsem snil, že bych je mohl někdy zahlédnout.
Boty jsou ušité z třísločiněné FullGrain kůže. Některé malé části, jako třeba některé části jazyka, jsou z chromčiněné kůže.
Uvnitř boty je nalepená kožená vložka, nejde vyjmout, a je krásně vypolstrovaná. Kotník, jazyk je luxusně vypolstrovaný.
Boty bych zařadil svou tvrdostí do kategorie C/D.
Líbí se mi věta v Návodu na ošetření pohorek “ Tato obuv je vyrobena z přírodního materiálu – usně, nelze požadovat absolutní vodoodpudivost, neboť tento materiál je svým charakterem propustná a prodyšný“.
PÉČE O BOTY.
K ošetření koženého svršku boty používám Sprej na nubuk s kondicionérem a impregnací, třeba od Meindl. Kůži udržuje, impregnuje a zároveň nemění vzhled kůže.
Díky novince Spreje do bot, je údržba vnitřku bot (podšívky), mnohem jednodušší. Odpadá vytíraní boty mokrou hadrou (samozřejmě můžete vnitřek občas vytřít, mokrou hadrou, kvůli odstranění nečistot), ale hlavní je, že po použití bot, necháte vnitřek vyschnout a stačí když jej 1 – 2x za měsíc stříknete sprejem do bot. Dáte boty na cedrové napínáky, hotovo. Tento sprej má silné antibakteriální, protiplísňové vlastnosti, plus obsahuje látky, které změkčují kůži – takže kožená podšívka netvrdne, ale udržuje se vláčná, pevná. Sprej nereaguje s membránou, ani s jinými složkami boty (lepidla, polstrování, jiné materiály). Může se použít do všech bot jak s koženou, tak textilní podšívkou s membránou i bez ní.
Technikálie:
- velikost 7 (41)
- délka vnitřní napínací stélky: 260 mm
- celková vnitřní délka i s výklenkem na patu: 275 mm
- váha jedné boty: 1240 g
- výška boty: 210 mm
- délka podrážky: 300 mm
- šířka podrážky: 103 mm
- kůže svršku: 3 mm, třísločiněné FullGrain, rubem otočený ven.
- cena v roce 1983: 550 Kčs
Dobrý den,
překvapilo mne, že u takto těžkých pohorek navrhujete ošetření sprejem na nubuk. Má to vůbec smysl?
Zdá se mi, že nubuk do bahna nehodí, nebo okopu nohu o nohu, o kámen, atd.
Řekl bych, že takovéhle pohorky se mají před prvním použitím prostě ošetřit 100 % kondicionérem a po pár výletech také krémem.
Nebo je to jenom tím, že boty nedokáži pečlivě čistit a tak si to chci zjednodušit?
Štěpán
Zdravím.
Děkuji za dotaz.
Pokud nechci změnu vzhledu a vyhlazení semišového povrchu, tak jinak, než sprejem na nubuk toho nedosáhnu. Je to napsáno i v údržbě.
A pokud mi nevadí změna vzhledu, tak určitě je nejlepší kvalitní Krém na boty s kombinací tuků a impregnace. Kondicionér je zbytečný, pokud je kůže v dobré kondici, ten se jinak používá až na ztvrdlou kůži, která roky nebyla promazávána.
Jinak semišový povrch, je velmi vhodný do bahny, skály, kde je okop. Semišový povrch je u nubuku, a v tomto případě je to rubová kůže, to znamená že kůže je FullGrain (plnozrnný, lícová), ale hladkou stranu má uvnitř boty a semišový povrch ven. Protože ten semišový povrch je extrémně odolný vůči mechanickému poškození. Je jako houba a dokáže pohltit, bez následků, velké škrábance, okopy. U hladké strany kůže (lícové), která je kvalitnější, pevnější, to není možné. Rýhy a okopy, jdou na kůži vidět a lehce se vyrobí rýha. Jak je ta lícová strana pevná, tak je křehká a náchylná k poškození. Proto většina kvalitních bot do nepohody, má semišový povrch, ale otázka je, jestli je to rubovou stranou (kůže je kvalitní FullGrain), nebo nubukem, který vlastně tu nejkvalitnější stranu (lícovou) má odřízlou a tím pádem kůže nedrží pohromadě a většinou za 1 – 2 roky se dělají díry v kůži, hlavně v ohybech, ale zase boty z takovéto nekvalitní kůže jsou levnější 🙂
Takže pokud vám nevadí změna vzhledu, tak jak píšete, je ideální Krém na boty. Kondicionér není nutný pokud je kůže v dobré kondici, ten až u ztvrdlé kůže.
Tom
Vynikající pohorky, nosil jsem je v letech 1984-2001. Měly však jednu vadu oproti ostatním – neměly totiž žádné háčky, ale očka až nahoru což výrazně zhoršovalo utahování tkaniček. To jsem vyřešil obráceným navlékáním tkanic, ne ze spodu očka, ale shora. Tím docházelo k zajištění utažené tkanice, ale zase se strašně špatně zouvaly.
To se těm mým (a mě též) stalo osudným, obouváním do ne zcela rozvázaných pohorek jsem zničil kůži v patní části a boty byly k nechození.
Zdravím.
Moc děkuji za vaše zkušenosti.
A zkusil jste opravit prodřenou patu, nalepením kousku kůže?
Tom