Halfs Richard – celokožené boty
Zdravím přátelé.
Představuji tyto jedinečné boty Halfs Richard.
Jsou to ručně šité boty, svršek k podrážce je přišitý Norským šitím.
Boty si můžete koupit v našem obchodě.
Samotný vršek je 3,7 mm. tlustá hovězí kůže Gallo Juchten. Neznám jiné nízké boty, které jsou ušity z takovéto kůže. O této kůži jsem psal u bot Pfanner TIROL-JUCHTEN – lesácká obuv.
Střih boty je jednoduchý, ušitý z jednoho kusu kůže.
Vnitřek – futro je ušito z jemné kůže, bohužel se na několika místech odlepovala, tak jsem ji musel přilepit.
Kolem kotníku je přišito polstrování z jemné kůže s vycpávkou. Je to velmi pohodlné, ale jsem trochu v rozpacích, jestli toto polstrování vydrží a to hlavně v oblasti, kde jsou přinýtovaný háčky na šněrování.
Zkoušel jsem zavazovat boty bez háčků, ale bota mi na noze lítala a to hlavně v patě. Takže je nutné při šněrování použít i háčky a tady se bojím, že se časem háčky vytrhnou.
Zavazování bylo pro mě na chvíli rébusem, ale vyřešil jsem jej. Překvapilo mě jak je vyřešené (viz. fotky). Vodotěsné není, ale je blbovzdorný a nemá se na něm co pokazit.
Tkaničky jsou kožené. Špatně se zavazují a utahují, ale zase se nerozvazují a nepovolují. Snesou i pevné utahování a nepřetrhnou se.
Jinak bota je spíše na středně široké nohy. Se svýma 42 v tenkých ponožkách jsem spokojený, ale když si dám tlusté ponožky, tak je opravdu bota pro mě úzká.
Boty jsou pohodlné, tipoval bych kategorie B.
Používám je v chladném počasí do města a občas na krátké vycházky kolem řeky.
Osobně si myslím, že by to mohly být boty na celý život. Jsou robustní, skvělý materiál, zpracování. Jen mám strach o háčky v polstrování kolem kotníku, ty můžou limitovat životnost těchto bot, protože můžou být nejslabším článkem.
Péče o boty.
K ošetření koženého svršku boty používám Krém na kožené boty, který kůži dodá potřebné tuky, oleje pro její dlouhou životnost, funkčnost (kůže je měkká, pevná, drží tvar), impregnace ochrání kůži před vodou. Zároveň zabraňuje vyplavování tuků z kůže ven. Krém roztírám holým prstem, minimální vrstvu-tenký film, čím méně, tím lépe, kde teplo rukou pomáhá krém lépe roztírat, oleje se dostanou lépe do kůže a impregnace zůstane na povrchu kůže, takže kůži nezalepí. Neucpe.
Vnitřek boty (podšívku) vytírám vlhkým hadrem, po každém použití bot. Nechám vyschnout, potom do boty vložím cedrový napínák (má silné protiplísňoví, antibakteriální vlastnosti). 1 – 2x za rok celé boty zvenku i zevnitř umyju (velké praní) v mýdlové vodě (voda, Kastilské mýdlo jen z oliv), nakonec vypláchnu čistou vodou. Po vyschnutí ošetřím 100 % kondicionérem, nechám 1 den v klidu a hotovo.
Díky novince Spreje do bot, je údržba vnitřku bot (podšívky), mnohem jednodušší. Odpadá vytíraní boty mokrou hadrou (samozřejmě můžete vnitřek občas vytřít, mokrou hadrou, kvůli odstranění nečistot), ale hlavní je, že po použití bot, necháte vnitřek vyschnout a stačí když jej 1 – 2x za měsíc stříknete sprejem do bot. Dáte boty na cedrové napínáky, hotovo. Tento sprej má silné antibakteriální, protiplísňové vlastnosti, plus obsahuje látky, které změkčují kůži – takže kožená podšívka netvrdne, ale udržuje se vláčná, pevná. Sprej nereaguje s membránou, ani s jinými složkami boty (lepidla, polstrování, jiné materiály). Může se použít do všech bot jak s koženou, tak textilní podšívkou s membránou i bez ní.
Níže radši rozepíšu v bodech péči o tyto boty v delším časovém horizontu, pro lepší přehlednost.
OŠETŘENÍ NOVĚ KOUPENÝCH BOT
- Po rozbalení nových bot, vystříkám vnitřek boty Sprejem do bot.
- Svršek ošetřím krémem, který je na obuv nejlepší. Osobně radši používám náš vlastní Krém na kožené boty.
- U krému se snažte rozetřít, vetřít na kůži minimální film. Co nejméně krému, na co největší plochu. Krém používám Krém na koženou obuv.
- Takto nanesu 2–3 vrstvy, pokaždé se snažím krém rozetřít do minimálního filmu. Cokoli navíc je zbytečné.
- Soustředím se na šití, kde se snažím krém protlačit skrz šití, aby se časem utěsnilo vůči vodě.
- Po každé procházce boty vyčistím kartáčem, vlhkým hadrem (voda, nebo Organotex) a na suchou kůži nanesu 1 – 2x Krém na kožené boty.
- Také po každém použití bot vytřu vnitřek boty vlhkým hadrem od potu, špíny.
- Boty dám na napínáky (ideálně cedrové).
- Boty jsou uložené v botníku do dalšího použití.
- Takto ošetřuji boty první měsíc po zakoupení, a to 1x týdně.
OŠETŘOVÁNÍ BOT PO PRVNÍM MĚSÍCI POUŽÍVÁNÍ
- Po každé procházce svršek boty vyčistím kartáčem, vlhkým hadrem (voda, nebo Organotex).
- Na suchý svršek (může být i po několika dnech, než boty vyschnou) nanesu rukou Krém na kožené boty (teplo rukou umožňuje lepší roztírání a krém lépe kůži ošetří).
- Také po každém použití bot vytřu vnitřek boty vlhkým hadrem od potu, špíny.
- Do vnitřku boty 1 – 2x měsíčně stříknu Sprej do bot.
- Boty mám na napínácích (ideálně cedrových) v botníku.
OŠETŘENÍ BOT PO PRVNÍM ROCE POUŽÍVÁNÍ
- Po prvním roce boty vyčistím kartáčem od nečistot.
- Svršek bot setřu od impregnace hadříkem s terpentýnem.
- Boty nechám vyschnout (1 den) od terpentýnu a potom je celé (zvenku i zevnitř) umyju pomocí kartáče teplou vodou s mýdlem na kůži. Nakonec je opláchnu teplou čistou vodou od vody s mýdlem.
- Po vyschnutí bot, natřu svršek obuvi 1x 100 % kondicionérem, který prohřeju v teplé vodě, aby obsah skleničky zprůhlednil. Jak svršek bot, tak i kožený vnitřek bot.
- Nechám boty 2 dny v klidu v teplé místnosti.
- Pokud je kůže pořád ztvrdlá, natřu ji ohřátým 100 % kondicionérem podruhé a nechám 1–2 dny v klidu v teplé místnosti.
- Pokud je kožená podšívka ztvrdlá, 1x natřu 100 % kondicionérem, který prohřeju v teplé vodě, aby obsah skleničky zprůhlednil.
- Nechám 1 den v klidu.
- Svršek rukou natřu Krémem na kožené boty a to ve 2-3 minimálních vrstvách.
- Vnitřek bot vystříkám Sprejem do bot.
- Jednou za rok celý proces opakuji.
- Po tomto důkladném vyčištění bot pokračuji v jejich ošetřování podle předchozího odstavce.
A teď pár fotek, které jsou více než tisíce slov: