La Reginetta – 520 Marrone
Zdravím přátelé.
Řadu let slyším o botech Marrone. Slyším jak dobré, tak to špatné.
V první řadě je třeba informovat, že se jedná o nejlevnější celokožené pohorky s šitou podrážkou. Takže kvalita-nekvalita bot, by měla tomu odpovídat.
Jedná se o boty Marrone italské firmy La Reginetta. K nám ji dováží česká firma Garmisch a prodávají je na svém e-shopu.
Tak se pojďme podívat na boty blíže.
Po rozbalení balíku jsem si okamžitě vzpomněl na Československé pohorky z tenké, pogumované kůže. Mají skoro stejný střih, ale je obrovský rozdíl v materiálu. Maronne jsou robustnější, tvrdší. Jsou ušité z hrubší kůže.
První dojmy. Pořád si musím opakovat „jen 2.200 Kč“. Ano tyto boty jsou přesně to, co od bot nechci. Šití v místech, kde dochází k častému ohybu bot při chůzi (špička boty, Achillova pata). Kůže svršku je tenká, pouhých cca. 2,2 mm, mám radši 3+ mm, vnitřek kožené futro je ušité z štípenky kolem 1,5 mm (mám radši FullGrain teletinu). Polstrování kolem kotníku je kůže s plastovým povrchem. Určitě není určené k fixaci kotníků, ale k zabránění, aby binec z venku, neprošel do bot. Jazyk je řešený dobře, dokonce s polstrováním. Jsem zvědavý jestli se při chození bude uhýbat do boku. Nýty s očky na tkaničky na mě působí velmi nespolehlivě, ale co, uvidíme jak se osvědčí v praxi. Asi bude problém s jejich výměnou, protože spodní část oček – nýt je schovaný mezi svrškem a podšívkou. Nechtěl bych opravovat tento nýt. Svršek je k podrážce přišitá dvojitým šitím, ale nejedná se o žádný Good Year, nebo Norské šití, ale o nejjednodušší/nejlevnější způsob přišití…..
Takže první dojmy jsou hodně rozpačité a nedůvěra v tyto boty značná. Takže můžou už jen mile překvapit.
Technikálie:
• Velikost 44 (velikosti jsou jen celá čísla s rozdílem 10 mm)
• Vnitřní délka stélky 285 mm
• Váha 865 g
• Tloušťka kůže svršku cca 2,2 mm (FullGrain hovězina)
• Tloušťka kůže futra cca. 1,5 mm (štípenka)
• Cena 2.200,00 Kč
První zkušenosti? Překvapila mě tuhost bot. Čekal jsem bačkůrky na zahradu a ony to jsou plnohodnotné pohorky do našich kopečků. Podrážka je poddajná, drží v terénu, kameny se neprotlačí do nepříjemného masírování chodidel.
Svršek bot je poměrně tuhý. Boty jsou šité na středně široké až úzké nohy. Takže nic pro mě. Po hodině chůze, mě začínají tlačit klouby na malíčku, palce. Hold mám široké nohy a boty zatím drží svůj tvar, nerozšláply se. Pata drží, jazyk netlačí, neshrnuje se naboku, což mě mile překvapilo. Špička bot se při chůzi bez problému ohne, na nárt boty netlačí.
Takže moje první dojmy? Boty jsou lehké, pohodlné, netlačí. Teda tlačí, ale jenom pokud máte široké nohy. Pokud máte užší nohy, tak problémy nebudou.
Vzhledem k tomu, že kůže bot je poměrně tuhá, nechce se moc tvarovat kolem mojich širokých chodidel. Tak jsem kůži na svršku ošetřil 100% kondicionérem, nechal 2 dny v klidu.
Péče o boty.
K ošetření koženého svršku boty používám Krém na kožené boty, který kůži dodá potřebné tuky, oleje pro její dlouhou životnost, funkčnost (kůže je měkká, pevná, drží tvar), impregnace ochrání kůži před vodou. Zároveň zabraňuje vyplavování tuků z kůže ven. Krém roztírám holým prstem, minimální vrstvu-tenký film, čím méně, tím lépe, kde teplo rukou pomáhá krém lépe roztírat, oleje se dostanou lépe do kůže, impregnace zůstane na povrchu kůže, takže kůži nezalepí. Neucpe se.
Vnitřek boty (podšívku) vytírám vlhkým hadrem, po každém použití bot. Nechám vyschnout, potom do boty vložím cedrový napínák (má silné protiplísňoví, antibakteriální vlastnosti). 1 – 2x za rok celé boty zvenku i zevnitř umyju (velké praní) v mýdlové vodě (voda, Kastilské mýdlo jen z oliv), nakonec vypláchnu čistou vodou. Po vyschnutí ošetřím 100 % kondicionérem, nechám 1 den v klidu a hotovo.
Díky novince Spreje do bot, je údržba vnitřku bot (podšívky), mnohem jednodušší. Odpadá vytíraní boty mokrou hadrou (samozřejmě můžete vnitřek občas vytřít, mokrou hadrou, kvůli odstranění nečistot), ale hlavní je, že po použití bot, necháte vnitřek vyschnout a stačí když jej 1 – 2x za měsíc stříknete sprejem do bot. Dáte boty na cedrové napínáky, hotovo. Tento sprej má silné antibakteriální, protiplísňové vlastnosti, plus obsahuje látky, které změkčují kůži – takže kožená podšívka netvrdne, ale udržuje se vláčná, pevná. Sprej nereaguje s membránou, ani s jinými složkami boty (lepidla, polstrování, jiné materiály). Může se použít do všech bot jak s koženou, tak textilní podšívkou s membránou i bez ní.
Vypadá to, že jim dám ještě šanci. Nečekal jsem od bot žádné zázraky, spíše potvrzení mého skepticismu. Musím ale uznat, že jediné chyby, které jim můžu vytknout, jsou chyby v šití. Zatím nemají vliv na funkčnost bot, ale čas ukáže. Na druhou stranu, co můžete čekat od bot, které stojí 2.200 Kč.
Chyby v šití:
Jsou to opravdu lidové boty pro lidi, kteří chtěji koupit ty nejlevnější boty na chození v přírodě. Chtěji, aby boty i něco vydržely, zároveň se smíří s jejich nedostatky (šití v ohybech boty, tenká kůže, štípenka, levný způsob přišití svršku k podrážce…). I když si myslím, že pokud při koupi těchto bot, si pečlivě prohlídnete šití – koupíte si boty bez vad šití. Tak si koupíte velmi slušné boty na turistiku (kotník nemá fixaci, polstrování jen chrání vnitřek boty, aby do něj nepadal bordel). Určitě se tyto boty nedají srovnávat s Dallapé Stivo, Meindl Super Perfekt, Limmer Standard, Gronell Stelvio které stojí minimálně 3x více peněz. Záleží na každém z nás, co od bot očekává, na co je chce používat, co je ochotný investovat….
Jakmile v nich ujdu pár set km, dám další informace…