Zdravím přátelé.
O tento model bot se snažím už více jak 7 let, přesvědčit Dallapé, aby jej šili standardně pro lidi.
Od doby kdy mi ušili první model s háčky, tak jsem toužil tyto boty mít i tady v ČR pro lidi.
Vychází z modelu, který už řadu let znáte a to modelu Dallapé Stivo Festovní. Rozdíl je v řešení jazyku, způsobu šněrování. Jinak se jedná o identické boty.
Technikálie:
- Velikost 43 (9).
- Výška boty celková: 170 mm.
- Výška boty měřeno od stélky (vnitřní): 130 mm.
- Délka podrážky: 305 mm.
- Šířka podrážky: 110 mm.
- Délka vnitřní stélky: 275 mm.
- Tloušťka kůže svršku (GalloJuchten): 3 mm.
- Tloušťka podšívky (teletina): 1 mm.
- Váha jedné boty: 928 g.
- Cena: 7.500 Kč
- Výrobce: Dallapé na zakázku pro Festovní věci.
- Boty si můžete koupit ZDE.
Tyto krásné boty nemá Dallapé standardně v nabídce.
Boty se už velmi přiblížily dokonalým turistickým botám na louku, do lesa, hor a to jak na cesty, tak i mimo cesty. Materiál, střih, zpracování a cena je bezkonkurenční.
Mimochodem, dokonalé boty ještě nebyly ušity 🙂
Boty jsou kategorie B/C. Velmi pohodlné boty, na ty naše kopečky.
Tím, že boty jsou celokožené, bez gumového lemu kolem boty, tak se bota velmi dobře přizpůsobí tvaru nohy majitele bot. Sedí nejlépe lidem s úzkou, nebo středně širokou nohou. Lidé, jako já, s velmi širokou nohou, musí boty rozchodit a roztáhnout do šířky.
Svršek boty je ušitý z GalloJuchten. Legenda mezi kůžemi na obuv. Jedná se o třísločiněnou kůži, dočiněnou rybím tukem. Kůže je pověstná svou výdrží, odolností, téměř bezůdržbovostí a velkou odolnosti vůči pronikání vody do bot, bez významného snížení prodyšnosti. GalloJuchten se používá na turistické, pracovní boty, kde se vyžaduje odolnost, funkčnost, dlouhá životnost.
Jakmile jsem boty nazul, poskládal jazyk a zašněroval, cítil jsem rozdíl oproti modelu s průchodkami. Jazyk je více polstrovaný a tkaničky jsou vedeny na povrchu boty. Takže na nártu jsou boty mnohem pohodlnější měkčí a umožňují rychlejší šněrování, lepší dotažení tkaniček, tím pádem i boty lépe sedí na noze.
Ze začátku jsou boty nejméně pohodlné, nejtvrdší. Člověk má pocit, že jsou boty tvrdé jako boty kategorie C, např. Meindl Perfekt.
Jak kilometry přibývají, boty měknou. Podrážka povoluje, kůže se rozhýbává. Samotné boty se stávají pohodlné bačkůrky.
V mém případě stačilo cca. 300 km a boty jsou krásně rozšláplé. Myslím, že kdybych měl užší nohy, mám je hodně široké, tak botám by mohlo stačit 100 km a jsou rozšláplé.
Řešení jazyku je perfektní, nejen, že je pohodlný, měkký, umožňuje mnohem rychlejší zavazování, rozvazování tkaniček, ale hlavně je vodotěsný. To díky tomu, že je jazyk přišitý k svršku shora, dvěma stehy . Využívá se stejného principu, jako u střešní tašky. Voda stéká po jazyku ven, nemá možnost zatékat pod svršek do boty.
Boty nemají průchodky na tkaničky, ale háčky, očka na tkaničky. Což má řadu výhod a jen jednu nevýhodu.
Nevýhoda existuje, ale je zvláštní, že ji trpím jen já. Lidé v mém okolí nemají tyto problémy, aby háček poškodily, nebo dokonce vytrhli a to mají své boty 10 a více let. Hold mám asi na tyto věci smůlu jen já a vybírám ji i za své známé .)
Výhody:
- rychlejší a pohodlnější zavazování, rozvazování tkaniček.
- Lepší nazouvání, vyzouvání boty. Jazyk má více prostoru.
- Možnost zónově zavazovat tkaničky, tím pádem, pohodlnější nošení bot.
- Vodotěsné řešení jazyku.
- Polstrovaný jazyk, pohodlnější.
Nevýhody:
- Možnost vytrhnutí nýtu, kterým je háček přinýtovaný k kůži.
- Možnost zlomení háčku.
Závěr:
Jedny z nejlepších celokožených bot s šitou podrážkou na naše kopečky. Obstojí od asfaltové cesty, přes louku, lesní chodníky, mimo chodníky, lesy a hory. Po rozšlápnutí jsou boty pohodlné a měkké kat. B – B/C. Velmi trvanlivé, s vyměnitelnou podrážkou a velmi voděodolné. Na běhání po lese nejsou, na to jsou lepší tenisky. Na VHT taky nejsou, na to jsou už speciální boty kat. D jako třeba Meindl Super Perfekt. Jsou to univerzální boty, které mají opravdu široké použití a udrží nohy v suchu, pohodlí velmi dlouho. Vyžadují péči kvalitními krémy. Občas spadne binec do bot kolem kotníku, kde nemají boty polstrování na okraji boty, které by tomu zabránilo. Mi se to stává jen výjimečně, nosím kalhoty přes boty a ty tomu zabrání.
Boty si můžete koupit ZDE.
A teď kacířská otázka:
Které boty jsou lepší? Dallapé Stivo s háčky, nebo Dallapé Stivo s průchodkami?
Oboje jsou skvělé boty. Ve světě najdou jen těžko konkurenci. V své kategorií ( tvrdost B – B/C, univerzály na naše kopečky) patří k tomu nejlepšímu, ale i tak je každá bota trochu jiná, bude vyhovovat každému podle jeho potřeb.
Dallapé s háčky:
Jsou velmi odolné vůči vodě, rychle se zavazují, odvazují. Je možno použít zónové šněrování, jsou pohodlnější, hlavně kvůli jazyku a háčky, které vedou tkaničky nad botou. Po zavázáni mají ucelenější vzhled.
Nevýhodu mají jen v tom, že háčky jsou poškoditelné.
Tyto boty bych si koupil, pokud potřebuji boty na toulání a můžu se kdykoli vrátit do civilizace. Případné problémy s háčky si nechat opravit u ševce. Chci nohy v suchu.
Díky průchodkám vypadá boty civilněji a je téměř nepoškoditelná. Ty průchodky nejde zničit.
Nevýhodu mají v horší zavazování tkaniček. Jazyk není vodotěsný a občas, u někoho často, pouští vodu. Pokud máte nízký nárt, boty se nedotáhnou, noha v botě není fixovaná, musí se došít druhý jazyk. Po utáhnutí tkaniček, může bota vypadat neupraveně.
Tyto boty bych si vybral, pokud bych jel na cestu kolem světa, neměl možnost kdykoli si nechat boty opravit. Chci kvalitní boty, které je velmi těžké poškodit, ale občas můžu mít mokré nohy. No a chci trochu civilnější vzhled..
A já osobně, které boty mám radši? No s průchodkami 🙂
PÉČE O BOTY.
K ošetření koženého svršku boty používám Krém na kožené boty, který kůži dodá potřebné tuky, oleje pro její dlouhou životnost, funkčnost (kůže je měkká, pevná, drží tvar), impregnace ochrání kůži před vodou. Zároveň zabraňuje vyplavování tuků z kůže ven. Krém roztírám holým prstem, minimální vrstvu-tenký film, čím méně, tím lépe, kde teplo rukou pomáhá krém lépe roztírat, oleje se dostanou lépe do kůže, impregnace zůstane na povrchu kůže, takže kůži nezalepí. Neucpe se.
Vnitřek boty (podšívku) vytírám vlhkým hadrem, po každém použití bot. Nechám vyschnout, potom do boty vložím cedrový napínák (má silné protiplísňoví, antibakteriální vlastnosti). 1 – 2x za rok celé boty zvenku i zevnitř umyju (velké praní) v mýdlové vodě (voda, Kastilské mýdlo jen z oliv), nakonec vypláchnu čistou vodou. Po vyschnutí ošetřím 100 % kondicionérem, nechám 1 den v klidu a hotovo.
Díky novince Spreje do bot, je údržba vnitřku bot (podšívky), mnohem jednodušší. Odpadá vytíraní boty mokrou hadrou (samozřejmě můžete vnitřek občas vytřít, mokrou hadrou, kvůli odstranění nečistot), ale hlavní je, že po použití bot, necháte vnitřek vyschnout a stačí když jej 1 – 2x za měsíc stříknete sprejem do bot. Dáte boty na cedrové napínáky, hotovo. Tento sprej má silné antibakteriální, protiplísňové vlastnosti, plus obsahuje látky, které změkčují kůži – takže kožená podšívka netvrdne, ale udržuje se vláčná, pevná. Sprej nereaguje s membránou, ani s jinými složkami boty (lepidla, polstrování, jiné materiály). Může se použít do všech bot jak s koženou, tak textilní podšívkou s membránou i bez ní.