Krém na boty……od nápadu, po realizaci
Zdravím přátelé.
Celou dobu, co chodím v přírodě, řeším jeden základní rébus. Co na boty? Čím ošetřovat boty, tak aby kůže vydržela co nejdéle sloužit, aby byla impregnována, dýchala, propouštěla pot z nohou ven a ideálně aby boty nesmrděly.
Zkoušel jsem hodně věcí, jako třeba:
- motorový olej
- indulonu
- vepřové sádlo
- včelí vosk
- stromovou smůlu
- lanolin
- snad všechny krémy na boty, které jdou koupit v obchodech.
A zatím nejideálnější krém na boty, který se mi podařilo získat a používat je Limmer Grease cream. Skvěle vyživuje kůži, má dobrou impregnaci a recenze na něj jsou skvělé. Moje zkušenost odpovídá recenzím. Je to skvělý kondicionér s poměrně trvanlivou fluorokarbonovou impregnací. Ale je těžké ho koupit, musí se objednat u výrobce v USA, což jej velmi prodražuje.
Proto jsem dostal nápad, vytvořit svůj vlastní krém.
A tady se s vámi budu dělit o informace s tvorbou krému na boty, který bude odpovídat, mým nárokům. Samozřejmě budu rád za vaše připomínky, nápady, informace, kritiku a budu je brát na zřetel, pokud budou k dobru věci. A už teď za ně děkuji.
Dneska 24.1.2015 mám první prototyp.
Skvěle vsakuje do kůže a zvláčňuje ji. Bohužel na povrchu kůže je lepkavý film. Impregnace stačí na takové to chození do města, není ani trvanlivá jako od Limmer Grease. Takže jdeme vylepšovat impregnaci…..
25.3.2015
Práce na krémech dále pokračují. Po konzultaci s mnoha lidmi a dlouhém uvažování jsem se rozhodl vše zahodit a začít znovu. Krém bude čistě z přírodních materiálů. To znamená z rostlinných, včelích produktů a lanolinu. Mám k tomu osobní důvody a využil jsem možnost volby, kterou jsem udělal.
Pracuje se na dvou krémech:
- Kondicionér.
- Kondicionér s impregnací.
Kondicionér se bude skládat:
- Mandlový olej
- Olivový olej
- Kokosový olej
- Lanolin
- Propolis (ochrana kůže a šití před plísněmi)
- A dvě složky, které si nechám čistě pro sebe. Dělají rozdíl mezi dobrým a skvělým krémem.
Kondicionér s impregnací:
- Včelí vosk
- Kondicionér s propolisem
Suroviny jsou nakoupeny a nasbíraný.
Surový propolis:
Vyčištěn (z 210g surového propolisu je 150g vyčištěného propolisu):
Rozpuštěný propolis se momentálně zahušťuje na extrakt, který bude obsahovat minimum lihu. Bude se potom jednat o cca.90% koncentrát propolisu:
Vůně krému bude z Jedle bělokoré. Jedná se o jedle od nás z Bělského lesa. Chci aby první krém byl od nás 🙂
A máme tady olivový olej s vůní Jedle bělokoré. Doma tento smaragdově zelený olej nádherně voní. Ruce po namazání jsou krásně vláčné a voní, jako když si v lese v dlaních rozetřu jedlové jehličí. Na chvíli jsem v lese.
Rozpuštěný propolis se momentálně zahušťuje na extrakt, který bude obsahovat minimum lihu. Bude se potom jednat o cca.90% koncentrát propolisu:
Skvělý ročník….
Teď se čeká na propolis, až se zahustí a budu jej moct dát do kondicionéru.
27.3.2015
Díky radám přátel z outdoorforum.cz se příprava krému urychlila a upřesnila. Krémy jsou hotovy a budou se testovat 🙂 Propolis byl i po menších nehodách, vyroben a zahuštěn na požadovanou hustotu:
Zároveň jsem laboroval s kondicionérem a impregnací:
Vážil jsem.
Topil jsem pod kotlem.
Chladil jsem a testoval a zase roztopil, přidal ingredience, zchladil, otestoval, roztopil, dodal imgredience a pořád dokola.
Až vznikly dva krémy:
- Kondicionér (větší, tmavší krém)
- Kondicionér s malým množstvím včelího vosku (menší, světlejší krém)
Kondicionér
Skládá se pouze s rostlinných olejů (mandlový, olivový s vůni jedle, kokosový), lanolinu, dvou maličkostí, které jsou malinkým tajemstvím 🙂 a z propolisu. Bohužel propolis nejde propojit s oleji a po vychladnutí, se usadí na dně sklenice, nebo volně plave jako huspenina v kondicionéru. Naštěstí to nemá vliv na funkci. Oleje dodávají kůži potřebné látky, aby byla vláčná, nelámala se a propolis se v malém množsví rozpustil a společně s chlorofylem z jehličí, drží plísně na uzdě
Kondicionér s včelím voskem
Základem je naprosto stejný kondicionér viz výše, ale s minimálním množství včelího vosku. To proto, aby konzistence krému byla dostatečná pro to, aby propolis byl rozpuštěný v celém krému a neusazoval se. Množství vosku je velmi malé a je něco málo přes 10% z celkového objemu krému (samozřejmě vím kolik přesně, protože jsem se k množství, které je minimálně potřebné, dopracoval pokusem – omylem). Samotný krém má konzistenci „švestkové marmelády“ 🙂 Tento kondicionér se může dále doplňovat včelím voskem podle potřeby uživatele. Čímž se zvyšují jeho impregnační vlastnosti, ale na úkor vlastností jako kondicionéru. Stačí dát krém do sklenice a ve vodní lázni roztopit (cca. 60°C), potom vložit rozlámaný včelí vosk, míchat a až se vosk roztopí, vytáhnout misku s krémem a nechat za stálého míchání vychladnout.
Oba krémy je dobré nanášet na vyhřáté boty a potom po nanesení nechat ve vyhřáté troubě alespoň 30 min., aby krém mohl projít do kůže hluboko a tam plnila funkci, kterou plnit má. Troubu doporučuji vyhřát na 40 – 50 °C.
Dnes doporučuji nanášet krémy zastudena, bez vnějšího tepla (trouba, fén). Kůže se změkčí také, ale hlavně impregnace zůstane na povrchu kůže a neucpe kůži.
Krémy dělám spíše na objednávku, podle individuální potřeby.
Takže pokud někdo bude chtít krém na svoje boty, budu potřebovat aspoň tyto informace:
- Co jsou to za boty (ideálně www odkaz, nebo tloušťka kůže a pokud majitel ví i jaká kůže, tak je to ideální).
- Na co jsou boty hlavně používány (hory, VHT, naše kopečky, hlavně do mokrého sněhu, nebo jen na lehké procházky kolem řeky za pěkného počasí, univerzály v ČR, bažiny na severu atd.),
- V jakém je kůže stavu (popraskaná kůže, nebo je kůže vláčná a v pořádku…..)
- A čím se kůže ošetřovala doteď.
- A další informace, popřípadě fotky jsou jenom k dobru věci.
Dokážu podle požadavků a potřeby, krém přizpůsobit na míru uživateli.