Lundhags Park – boty do nepohody
Zdravím přátelé
Se značkou Lundhags jsem se setkal před více jak 5 lety v diskusích o Bushcraftu, pobytu v přírodě a cestování.
Zaujala mě informace, že jsou boty vyrobeny prioritně pro severskou přírodu. To znamená spousty vody, bažiny, vlhkost a v zimě velký mráz. Boty samotné měly reference velké životnosti, jednoduchosti, skoro nezničitelnosti, voděodolnosti a taky, což mě hodně zaujalo, možnosti si botu sestavit podle venkovních podmínek.
Samozřejmě hodně se na fórech probírala cena, která není nijak malá, ale vzhledem k tomu, že řada lidí je nosí více jak 10 let a nechávají si jen vyměňovat podrážky, tak to s cenou není tak špatné.
Lundhags poskytuje skvělý servis, který si člověk samozřejmě musí zaplatit. Pro ty náročné nabízí službu, ušití bot přesně na míru a dokonce vám i vyhoví s požadavky na konstrukci bot. Třeba vám na boty Forest dají kaučukovou botu z Certechu 4 místo Certech 2,5 a i zvýší vám boty o pár cm. oproti originálu. Popřípadě si pohrají i s barvou kůže atd.
Snad jediné, co mě zarazilo je, že podrážku vám vymění jen u Lundhags. Protože nikdo jiný to nezvládne. Což je výzva pro naše ševce a opravny obuvi. Já jsem ve svém okolí nenašel nikoho, kdo by si na to troufnul a taky nikoho komu bych boty na opravu dokázal svěřit.
Technická data (vel. 43)
- váha jedné boty bez vložky a tkaničky: 645g.)
- výška boty: 220 mm.
- délka podrážky zvenku: 313 mm.
- šířka podrážky v nejširším místě:112 mm.
- tloušťka kůže: 2 mm.
- délka stélky: 280 mm.
- délka vložky do bot: 285 mm.
- šířka vložky do bot v nejširším místě: 101 mm.
Pojďme se podívat na boty.
První dojmy po rozbalení byly skvělé. Boty jsou krásně zpracovány, žádné chyby, nedodělky. Jsou lehké, opravdu vše je podřízeno funkčnosti a odolnosti. Takové skořápky.
Kůže je poměrně měkká, má 2 mm, bez jakýchkoli závad a poškození. Vevnitř nemá kožená část boty žádnou podšívku, výztuže, polstrování, nebo druhou vrstvu kůže. Prostě jen kus kůže, bez kudrlinek…..to se mi líbí.
Samotná kaučuková boty je vyrobena z odlehčeného kaučuku Certech 2. Na pohmat je tvrdá, pružná a dá se tušit, že mechanická odolnost bude velká. Podrážka je ke kaučukové botě přilepena bezvadně. Jen na špičce je jakoby nedodělek (na fotce níže). Mám trochu obavu, jestli tohle místo vydrží, ale vypadá to, že je to od výroby úmyslně. Uvnitř je na kaučukové botě nalepena kůže, bez jakékoli výztuže, polstrování. Takže celý vnitřek je kožený.
Šití samotné je bezchybné. Nemám jakékoli výhrady, snad jen malá obava o šití na patě. Jestli lem kalhot je neobrousí a nezpůsobí párání (foto).
Líbí se mi, že tam kde se boty ohýbají (špička boty, pata a achilovka), není žádné šití, které by mohlo dělat problémy.
Teď přichází na řadu zkušenosti z terénu, které jsou pro mě nejdůležitější.
Boty se nazouvaní trochu ztěžka, ale ve chvíli kdy pata vklouzne do boty, najednou se vše jakoby uvolní. Je třeba si pohlídat při nazouvání místo, kde se kaučuková bota přišívala ke kožené části boty, Zde je kůže přilepena a nadvakrát přišitá (na fotce níže), ale i přesto dochází k odlepování okrajů kůže a její rolování.
Stačí po nazutí, prstem srovnat, utáhnout tkaničky a jít. Při chůzi není žádný problém. Nic netlačí. V oblasti prstů je velký prostor. Vypadá to, že boty jsou dělány pro široké nohy. Což mi maximálně vyhovuje. Pata zapadne tam kam má. Zavážu tkaničky zatím jen zlehka a jdu.
Na nohách jako bych nic neměl. Boty jsou lehké, podrážka skvěle tlumí asfalt a je měkká. Takže se ve špičce ohýbá a nezatěžuje patu. Která je volná a cítím, že se pata trochu hýbe. Kameny jdou přes podrážku trochu cítit.
Když jsem se dostal do lesa na hory. Utáhnul jsem boty na pevno a vyšel.
Tkaničky trochu přes jazyk tlačily, ale v závěru dne jsem už nic necítil. Jestli to je dáno, že se boty přizpůsobily, nebo jsem se přizpůsobil já, ukáže čas (nakonec se přizpůsobil jazyk). Pata seděla v botě a ani se nehnula. Když jsem šel z kopce, prsty netlačily do špičky boty. Viděl jsem potok a tak jsem do něj vkročil, abych si vyzkoušel vychvalovanou voděodolnost. A ouvej do bot začalo přes šití téct. Moje nedbalost, boty jsem nenamazal krémem a neutěsnil švy (po namazání, se voda dovnitř nedostala nikdy). Takže jsem potok přebrodil, vyměnil ponožky za suché, boty vytřel kapesníkem a šel dál. Bylo skvělé cítit se zase v suchu. Tady jsem poprvé pochopil, co tím na forech mysleli „cibulový způsob“. Můžete chodit v jakém počasí a podmínkách chcete. Můžete boty promočit, nechat na mrazu, můžete do nich nalít vodu, ale nohy budou pořád v teple a suchu. PROTOŽE boty jsou jenom skořápkou, která chrání nohy před okolím. Komfort si člověk dělá ponožkami a vložkami do bot a ty může vyměňovat a jakkoli kombinovat. Já v létě nosím dvoje vložky a na nohách tenké umělé ponožky a střední vlněné ponožky. V zimě mám v botách jen jednu vložku do boty a na nohách podle zimy buď jednu tenkou umělo ponožku a jednu velmi hrubou vlněnou ponožku, nebo přidám ještě jednu střední vlněnou ponožku. Tak trochu si člověk skládá boty sám, podle toho jak potřebuje. Ti seveřani v tom mají asi zalíbení (IKEA. Lego….). V bahně drží boty skvěle, nekloužou a hlína se ve vzorku podrážky nedrží.
Po celoročním nošení můžu s čistým svědomím říct, že tyto boty patří k tomu nejlepšímu, co jsem na nohách měl. Kožená část boty ještě změkla a přizpůsobila se.
péče o boty
Výrobce doporučuje své krémy
- Leather grease – kondicionér vyrobený podle tradiční receptury s voskem a pryskyřicí
- Leather wax – kondicionér Lundhags s voskem
K ošetření koženého svršku boty používám Krém na kožené boty, který kůži dodá potřebné tuky, oleje pro její dlouhou životnost, funkčnost (kůže je měkká, pevná, drží tvar), impregnace ochrání kůži před vodou. Zároveň zabraňuje vyplavování tuků z kůže ven. Krém roztírám holým prstem, minimální vrstvu-tenký film, čím méně, tím lépe, kde teplo rukou pomáhá krém lépe roztírat, oleje se dostanou lépe do kůže a impregnace zůstane na povrchu kůže, takže kůži nezalepí. Neucpe.
Vnitřek boty (podšívku) vytírám vlhkým hadrem, po každém použití bot. Nechám vyschnout, potom do boty vložím cedrový napínák (má silné protiplísňoví, antibakteriální vlastnosti). 1 – 2x za rok celé boty zvenku i zevnitř umyju (velké praní) v mýdlové vodě (voda, Kastilské mýdlo jen z oliv), nakonec vypláchnu čistou vodou. Po vyschnutí ošetřím 100 % kondicionérem, nechám 1 den v klidu a hotovo.
Díky novince Spreje do bot, je údržba vnitřku bot (podšívky), mnohem jednodušší. Odpadá vytíraní boty mokrou hadrou (samozřejmě můžete vnitřek občas vytřít, mokrou hadrou, kvůli odstranění nečistot), ale hlavní je, že po použití bot, necháte vnitřek vyschnout a stačí když jej 1 – 2x za měsíc stříknete sprejem do bot. Dáte boty na cedrové napínáky, hotovo. Tento sprej má silné antibakteriální, protiplísňové vlastnosti, plus obsahuje látky, které změkčují kůži – takže kožená podšívka netvrdne, ale udržuje se vláčná, pevná. Sprej nereaguje s membránou, ani s jinými složkami boty (lepidla, polstrování, jiné materiály). Může se použít do všech bot jak s koženou, tak textilní podšívkou s membránou i bez ní.
Klady:
- lehké
- mechanická odolnost kaučukové boty je skvělá. Zvládá bez problémů ostré kameny i větve. Nijak jsem boty nešetřil a nenesou známky poškození. Abych je poškodil, asi bych je musel proseknout sekerou nebo nožem.
- vodotěsné (voda se dostane do bot pouze vrchem a to ještě dost omezeně). Samozřejmě až po impregnaci šití. Bez toho voda přes šití projde bez problému do bot.
- pohodlné (jsou pro široké nohy, jako mám já)
- nemusí se rozcházet (prostě sednou jako zadek na hrnec). Časem se bohužel kaučuková bota nepřizpůsobí, takže pokud hned nesednou, tak máte smůlu. Je fajn, že mají modely pro úzkou, širokou nohu s nízkým i vysokým nártem
- i když do boty nalijete vodu a zase vylijete, stačí botu zevnitř utřít hadrou, nazout a jít dál, bez toho, aby nohy byly mokré (boty nemají polstrování a uvnitř je pouze kožené futro nalepené na kaučukovou botu)
- bez problému zvládnou asfaltovou cestu, bahno, skálu….
- nepotvrdila se moje obava z tzv. defektu na špičce boty. Vodu nepustil a nijak se neměnil ani k lepšímu a ani k horšímu
- boty opravdu kvalitně sedí na noze. V botě je spousty místa. Pokud se boty pevně utáhnou, pata sedí a ani se nehne. Jinak je pata poměrně volná, ale není s tím problém, boty mají měkkou podrážku, která se ohne dříve, než se pata, během chůze, pohne. Ani po celodenní chůzi nemám odřené paty. Obuv není na nohách skoro cítit, je opravdu lehká a univerzální.
Zápory:
- nedrží kotník (srovnal bych to s vojenskými kanadami vz. 60)
- podrážka je měkká a poddajná (opět bych srovnal s vojenskými kanadami vz. 60), kameny cítíte, ale ne nepříjemně. Vnímáte terén
- cena 249 Eur (v slevách se dá koupit i s 60% slevou, stačí hledat a být trpělivý)
- ohledně šití se potvrdily moje obavy o možnosti jeho prodření lemem nohavic kalhot. Vyřeším to tím, že šití přelepím kouskem kůže
- výměna podrážky jde udělat jen u Lundhags. Což je pro mě docela nepříjemné
- myslím, že do našich kopců ideální
- člověk vyhledává kaluže, bláto a úmyslně přes ně chodí, aby si ověřil voděodolnost (video). Často jsem se přistihl, že místo abych velkou kaluž obešel, tak jsem jako malé dítě do ní skočil a brouzdal se v ní, jen kvůli tomu pocitu
- v létě se nohy v botě trochu potí, ale vlhkost je odváděna ponožkami ven. Když už ani ponožky nestačí na odvod vlhkosti, což se stává pří opravdu horkém létě, tak jen vyměním ponožky a pokračuji dál
Já mám nohy 8 (42) a koupil jsem velikost 43 a myslím, že ani velikost 44 nebude moc velká. Pokud si nejste jisti velikostí, vezměte o číslo větší. Velikost lze upravit vložkami do bot.
Pokud bych hledal boty na toulání Evropou s možností kdykoli poslat boty k opravě (výměna podrážky) do Lundhags, určitě jsou tyto boty vítězi.
Pokud bych hledal boty na cestu kolem světa, tyto boty nepatří k mým horkým kandidátům a to z důvodu závislosti na Lundhags. Šité pohorky mi opraví (vymění podrážku) kdekoli, Lundhags ne.
Obchod kde se dá nakoupit za dobrou cenu:
Bazar, ale nedokážu se dostat přes systém k prodávajícím.
Foto po rozbalení:
Lundhags venku v přírodě:
Dear Miro, thanks for your advices, very nice as usual!So, we don’t apply wax or grease on these boots?
After only two days of very light use, the confort was better. It was my main concern when I recieved it. I put some universal saphir conditionner, then black saphir cream. I hope this will nourrish the leather and protect it, without making it to flexible and not breathable!The rubber part is, fortunatly, good for me, as I can wear two pairs of socks inside. I changed the insole so I have more room to do that. The original sole are, however, very good, and I will use it for sure.
I will, one day, order your conditionner, I really want to try it. By the way I read allmost all your articles, and I must say I am very impressed by all your research and knowledge. You even did your own boots yourself!Amazing!!!
Dear Guillaume,
Saphir is excellent choice, it will help your boots for sure (thanks to your country for Saphir! we love it). I am glad to hear Lundhags are getting comfier. I also had some „growing pain“ with them, but now they are faithful friend for autumn and winter slush and sleet. 🙂
You are also amazing to have read all the articles! I will tell that to Tomas, as he is the author of most of those. The same with boots – our project would not exist without him.
We would love to go global soon, to meet other interesting people like you more easily (not everyone is as dedicated as you with translating via Google/etc., which I understand). Ton of work to do in just a few people – I have backlog of improvements to make, as well as ton of content/blog posts ready to be published…
Thank you for your support.
It means a lot.
Bon courage à vous et merci aussi à Tomas!Le travail paye toujours!
D’accord, Guillaume! Merci de nous soutenir!
ps: Nous buvons en ce moment un bon vin rouge de Morey-Saint-Denis avec ma copine, alors je lève mon verre à votre santé!
A votre santé Monsieur Dame!Nazdro…vié?!Et bonne semaine à vous! J’attend encore mes Steinkogler 2710 de Survival Shop
„Na zdraví“ est la formulation que tu cherchais, mais c’est difficile à prononcer. Et toi n’étiez pas loin!
C’est difficile d’attendre de nouvelles bottes, n’est-ce pas? Mais Survival Shop est fiable, alors j’espère que tes bottes seront bientôt sur le pas de ta porte!
Bonne semaine à toi aussi, monsieur!
ps: Excusez mon français, s’il vous plaît, je ne l’ai appris que pendant trois ans à l’école.
My Lundhags came today!I must say I am a bit surprised by the lacing system; the row of holes are more espaced than usual, but it is harder to put my foot inside. I really feel the tong when I flex my feet, and the leather is mooving outward instead of inwards. Strange….Confort is really good when standing and lacing very loosely. I hope this tong will age and be confortable with time!Other than tjat, outstanding, in apperance and quality. I will grease these and wear them, and tell you later how I feel!Greetings from Paris. Guillaume
Hi Guillaume,
I hope the boots will mold to your feet. But I am almost sure they will (and quite fast, their leather is very soft).
If you told me the TOES were putting pressure on your feet, that would be harder, as the natural rubber toebox will not change whatsoever.
However all leather parts will settle and break in. You CAN try our (or any other decent) leather conditioner to soften them up A LITTLE (please do not overdo it – they are from already soft leather and it might damage them if you apply too much). The keyword is conditioner, NOT waterproofing.
Anyway, I am confident you already know all this, so I will wish you good luck and let us know how they work out for you! 🙂
Miro