Zdravím přátelé.
Pracovní boty lesáků, dřevorubců nebo obecně lidí, kteří pracují v lese, dostávají neskutečně zabrat.
Větve, kamení i pracovní nářadí tvrdě dopadají na boty a kůže musí být opravdu špičková, aby vše vydržela.
Kůže, která vydrží snad vše je legendární Gallo juchten/Gallusser juchten.
Tentokrát se mi dostaly do rukou tak trochu legendární lesácké boty od firmy Pfanner a to boty Pfanner Tirol juchten, které mají na svršku použitou kůži Gallo juchten.
Na botech jde vidět, že dostávají neskutečně zabrat. Šití je sedřené, nýty povolené a obroušené, podrážka sešlapaná a má i malý řez od JMP. Ale kůže samotná v perfektním stavu. Pokud bych nepočítal říznutí od JMP, tak je prakticky bez škrábnutí, poškození. Je neskutečné, co vše tato kůže vydrží. Jsem moc rád, že řada našich bot má také tuto kůži použitou na svršku bot. Jako třeba Holzer Festovní, Brunnkogel, Zero Drop, Halfs Richard.
Takto mi přišly boty poštou a úkol byl jasný. Opravit, vyměnit podrážku a vyčistit, regenerovat celé boty. Maličkost 🙂
První se musí boty odstrojit, pořádně vydrhnout. Tady jsem se zapotil 🙂
Skoro celý týden schly. Po vyschnutí vyšly napovrch všechny vady, konečně jsem mohl vidět, jaké škody na botech jsou. No a jako obvykle, bylo jich více než jsem předpokládal. Říznutá špička boty, sedřené boční šití, povolené nýty, některé háčky a očka byly deformované, sešlapaná podrážka, opatek deformovaný vyhnutý no a hlavně přeseknuté šití svršku k podrážce, ufff.
Jako první jsem sešil boční šití a to nití z Dyneema. Tento materiál je 6x pevnější než ocel a extrémně odolný vůči mechanickému poškození, tak doufám, že nějakou dobu na botech vydrží. Šito je sedlářským stehem, do původních dírek, po starém šití. Takže i když se šití poškodí, nebude se párat.
Po sešití bočního stehu, jsem strhnul starou podrážku a sešil šití svršku k podrážce. Ideální by bylo celé boty rozebrat a sešít svršek k napínací stélce, ale to už byla velká, drahá oprava. Toto něco vydrží a funguje. Tady jsem použil hrubou, voskovanou šňůru z polyesteru, který je mnohem odolnější než originál lněná nit. Sešil jsem vše do původních dírek, sedlářským stehem, zašil i stehy, které pořád drží. Takže i když se šití poškodí, nebude se párat.
Opravil jsem řez špičky boty od JMP, nalepil novou podrážku, srovnal opatek. Svršek jsem natřel ohřátým 100% Kondicionérem, stehy zatřel 100% impregnací a nechal 2 dny v klidu.
Boty jsou po 2 dnech v klidu po lázni 100% kondicionérem zase v skvělé formě.
Tady jsem pro názornost nechal jednu botu vyčištěnou, vysušenou, natřenou Krémem na kožené boty a druhou botu taky vyčištěnou, vysušenou, ale ošetřenou jen 100% kondicionérem 🙂
Dotáhnul jsem nýty a opravil očka a háčky na tkaničky.
A hotovo. Boty můžou jít do lesa a majitel bude mít zase nohy v suchu a bezpečí 🙂
Boty jsem vystříkal Sprejem do bot, proti plísním a protože je na bázi vody, nemusím se bát, že by se uvolnilo lepení v botě.
Boty před a po 🙂
Tak ať to šlape…
Tom