Krém na kožené boty
Tento krém je zdravý kompromis mezi impregnací a kondicionérem. Dodává kůži potřebné látky, které zajistí kůži dlouhodobost, odolnost, funkčnost. Zároveň je impregnace dostatečná do přírodních podmínek s kterými se setkáváte v našich kopcích.
Jedná se o čistý přírodní produkt, bez jakékoli chcemie.
Impregnace není dostatečně trvanlivá do dlouhodobého pobytu v mokrém sněhu, mokré trávě. Protože impregnace se nachází pouze na povrchu materiálu, maximálně pouze v jeho svrchní vrstvě. Což má výhodu v tom, že kůže není zalepena, má svou prodyšnost, pružnost, pevnost a hlavně dlouhou životnost. Nevýhoda je v tom, že impregnace se chozením pomalu odstraňuje z povrchu (ošoupáním, odplavením…). Proto je dobré ji občas, podle potřeby, doplňovat. Tato svrchní vrstva impregnace nejen, že chrání kůži před vlhkem, vodou, špínou, ale také zabraňuje vyplavování olejů, tuků z kůže ven. Což kůži jen prospívá.
Krém díky obsahu karnaubského vosku je minimálně lepivý a jde vyleštit do lehkého lesku.
Pomerančový olej po nanesení krému na boty, rozpustí impregnaci, která už na obuvi je. Díky tomu mohou oleje v krému obsažené, promazat kůži. Po vyschnutí těchto přírodních ředidel, opět vznikne, na povrchu kůže, impregnační vrstva z vosku, pryskyřice, která chrání boty proti vodě.
Samotné krabičky, v nichž byl krém uložen, jsou v souladu s filosofií Festovních věcí. Nejen že jsou funkční, praktické, pěkné, ale hlavně jsou recyklovatelné. Můžete je použít na knoflíky, hřebíky, cokoli. Nebo mi je můžete přinést, já vám do ni dám, vámi požadovaný krém na boty s malou slevou. Nemusí skončit na skládce.
Krém si můžete koupit v dárkovém balení, hliníkových krabičkách ZDE.
Vhodné pro:
Koženou obuv, kde se předpokládá odolnost vůči vodě, zároveň se požaduje dlouhá životnost kůže.
Složení:
- paznehtový olej (100% Pure Neatsfoot Oil)
- včelí vosk (beeswax)
- pryskyřice (resinae)
- lanolin (Adeps lanae)
- hovězí lůj (adipem bubulae)
- jojobový olej (jojoba oil)
- rybí tuk (piscis olei)
- směs bylinných výtažků (herbal excerpta misturam)
- Březový olej (dehet).
- karnaubský vosk
- pomerančový olej
- propolis (propolisový koncentrát 98%)
Suroviny, která k výrobě 100% kondicionéru používám:
- Paznehtový olej (100% Pure Neatsfoot Oil) – výrobce: Fiebingiebing.
- Lanolin (bezvodný), lanolin je určený pro další zpracování v lékárnách. – výrobce: Fagron.
- Hovězí lůj – vlastní výroba z bio hovězího tuku, Festovní lůj.
- Rybí olej z tresčích jater, v chladu netuhne, neředěný, čistý, bez příměsí jiných druhů olejů.
- Směs bylinných výtažku. Obsahuje byliny, Máta Peprná, Kurkuma, Citron, Anýz, Aloe Vera, Cesmína Paraguayská, Šalvěj, Rozmarýn.
- Karnaubský vosk – používá se pro dosažení lesklosti v mnoha různých podobách.
- Pomerančový olej – získává se lisováním za studena, ze slupek pomerančů. Má silnou odmašťovací schopnost, proto je často používán jako čistidlo a ředidlo.
- Propolis (98%). Výrobce: Festovní věci.
- Včelí vosk. Jako dodavatele používám výhradně české včelaře. Dle mího názoru patří k světové špičce, co do kvality.
- Pryskyřice. Používám v lese sesbíranou pryskyřici z borovice lesní. Tuto pryskyřici sbírám osobně, při svých toulkách krajem. Dále ji doma čistím.
- Březový olej (dehet) -zvyšuje impregnaci kůže krémem, impregnace lépe drží na kůži. Používá se při činění ruské kůže a má silné antiseptické, protizánětlivé účinky.
Snažím se, aby suroviny, které k výrobě 100 % kondicionéru používám, byly té nejvyšší kvality, která jde zajistit. Vzhledem k tomu, že některé suroviny nejde koupit, nelze zaručit kvalitu, nebo jsou příliš drahé (propolis, hovězí lůj), tak je sám vyrábím. Tím pádem, jsem schopný zajistit tu nejvyšší kvalitu za rozumnou cenu.
Tento krém neobsahuje jakékoli průmyslové chemikálie, silikony. Obsahuje pouze přírodní složky, bez přidání vůní a zlepšovatel, tak aby obsah funkčních ingrediencí byl maximální. Díky obsahu včelího vosku, pryskyřice je kůže velmi dobře chráněna vůči vodě, nepropouští vodu do struktury kůže a omezuje vyplavování kondicionéru z kůže. Doporučuji nanášet krém na kůži holýma rukama.
Doporučený postup ošetření kůže:
-
Kůži očistit kartáčem od hrubých nečistot. Pokud na kůži byla použita impregnace (vosk atd.) doporučuji tuto impregnaci odstranit, nebo narušit terpentýnem.
-
Když je kůže velmi znečištěna, tak očistit mokrým hadrem, pokud ani to nepomůže tak umýt kůži kartáčem namočeným ve vodě, v kterém je rozpuštěno jádrové mýdlo (mýdlo s jelenem). Po vyčištění, umyjte kůži čistou vodou a nechte vyschnout.
-
Krém pomocí kartáčku, hadříku naneste na boty a pečlivě rozetřete. Snažte se krém rozetřít na co nejtenčí vrstvu. Osobně mi vyhovuje krém roztírat holýma rukama. Teplo rukou pomáhá krém lépe rozetřít. Vzhledem k obsahu přírodních látek, se mi i ruce pěkně vyživí. POZOR kdo je alergický na citrusy, používejte gumové rukavice, pokud používáte „Krém na kožené boty“ s pomerančem, protože obsahuje alergeny na citrusy.
-
Pokud použijete na nanášení krému teplo (fén, troubu, horkovzdušnou pistoli), tak impregnační vlastnosti budou mnohem silnější a dlouhodobější, ale na úkor životnosti obuvi. Protože vosk, pryskyřice vnikne hluboko do struktury kůže, což kůži neprospívá. Krém obsahuje velké množství kondicionéru, který velmi omezuje negativní vliv vosku na kůži, ale i přesto kůže takovýmto způsobem ošetření trpí. Pokud je ale kůže nekvalitní, tenká, tak je toto často jediný způsob, jak zajistit, aby vaše nohy byly v suchu i za velmi mokrého počasí.
-
Po ošetření, můžete boty používat.
-
Doporučuji 1 – 2x ročně, boty ošetřené voskem, umýt terpentýnem. Zbavit boty vosku, nechat uschnout a ošetřit čistým kondicionérem. Tím kůži dodat velmi potřebné mazivo, které mu chybí a prodloužit životnost kožených bot.
Pokud budete chtít krém koupit, můžete jej zakoupit ve Festovním obchodě.
Krém v hliníkové krabičce (75 g.)
Pracovní postup s impregnací.
Související články:
Tento článek navazuje a doplňuje informace souvisejících článcích. Zde jsou odkazy na tyto články:
- Péče o boty/krátce a výstižně (2020) – jak, čím, proč ošetřovat obuv
- Impregnace bot (2020) – jak, čím a proč impregnovat boty.
- Péče o boty z méně kvalitní, nebo tenké kůže (2018) – péče o boty nubuku, nebo kůže pod 2 mm.
- Péče o kožené boty (2016) – jak pečovat o své kožené boty a proč.
- Péče o vnitřek bot (2021) – sprej do bot který likviduje pachy, bakterie, plísně a zároveň udržuje koženou podšívku v skvělém stavu (změkčuje ji).
- 100% kondicionér (2017) – přípravek na změkčení, výživu kůže, bez impregnace.
- 100% impregnace kožených bot (2018) – čistá, extrémní impregnace kožených bot.
- Vergan impregnace (2020) – čistá impregnace na vegan boty v VEGAN kvalitě, bez živočišných surovin.